Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Druhý ročník CyberGame akcentuje hľadanie nových talentov

VEDA NA DOSAH

Scenáre, ktoré na súťažiacich čakajú, sú inšpirované aktuálnymi udalosťami. Garantom súťaže je Národný bezpečnostný úrad.

Programovanie. Zdroj: iStockphoto.com

CyberGame sa hrá od 1. marca do 10. mája. Odborným garantom súťaže je Národný bezpečnostný úrad. Zdroj: iStockphoto.com

Začal sa druhý ročník slovenskej kyberbezpečnostnej súťaže CyberGame. Jej organizátori akcentujú hľadanie talentov pre oblasť kybernetickej bezpečnosti bez rozdielu veku. Scenáre, ktoré si pre súťažiacich pripravili, sú inšpirované aktuálnymi udalosťami.

CyberGame sa hrá od 1. marca do 10. mája. Odborným garantom súťaže je Národný bezpečnostný úrad.

„Mimoriadny záujem hráčov rôzneho veku, zo škôl aj profesií a odborné ocenenia sú záväzkom, ako urobiť súťaž CyberGame ešte atraktívnejšou,“ hovorí riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT NBÚ Rastislav Janota. „Pridávame hracie vetvy a úlohy, ktoré reagujú na aktuálne kyberbezpečnostné hrozby. Hraciu platformu na jednej strane otvárame pre širokú verejnosť, na druhej zvyšujeme náročnosť na bezpečnostných profesionálov, ktorí hrajú,“ dodal.

V prvom ročníku súťaže CyberGame sa registrovalo viac ako tisícdvesto účastníkov a takmer šesťsto hráčov aktívne hralo. „S najvyšším možným počtom bodov zvíťazil programátor, ktorý bol ‚iba zvedavý‘, a najúspešnejšia hráčka, rovnako zvedavá, hrala počas materskej dovolenky, ‚kým dieťa spalo‘. V oboch prípadoch však treba dodať, že obaja sú špičkoví IT profesionáli. Najmladší ocenený hráč mal dvanásť rokov a takmer štyri desiatky aktívnych hráčov uviedli, že sú učitelia,“ priblížil Janota.

Presne takých ľudí podľa neho kybernetická bezpečnosť potrebuje – zvedavých, odvážnych a náročných, akcentuje riaditeľ SK-CERT NBÚ.

V kyberpriestore sme veľmi zraniteľní

V rámci prvého ročníka CyberGame našli už jeho organizátori výnimočné talenty a ukázali verejnosti kreatívnu a atraktívnu podobu kybernetickej bezpečnosti.

Uplynulý rok však zároveň ukázal, akí sme v kybernetickom priestore zraniteľní. Akútne nám pripomína chýbajúce tisícky kyberbezpečnostných profesionálov na Slovensku a potrebu povedomia v tejto oblasti.

CyberGame je predovšetkým súťaž z oblasti kybernetickej bezpečnosti a obsahuje viac ako sedemdesiat úloh s rôznou náročnosťou. Na účasť v hre stačí počítač a voľne dostupné analytické nástroje, pričom za každú vyriešenú úlohu hráči zbierajú body a vlajky. Tím SK-CERT zároveň spravuje komunikačný kanál pre hráčov a poradenstvo.

Tri analytické vetvy

V CyberGame 2023 nájdu hráči tri analytické vetvy – malvérovú, forenznú a OSINT analýzu a kryptografiu. Novinkami sú hracia vetva na zvýšenie úrovne bezpečnosti, takzvaný hardening, a netechnická vetva s názvom procesy a riadenie bezpečnosti.

Dvojicu najlepších hráčov a najlepšiu hráčku CyberGame 2023 čaká študijná cesta do kyberbezpečnostného výskumného a vývojové centra Check Point Software Technologies v Izraeli. Najlepší študent a najmladší hráč, ktorý zvládne bodový limit aspoň za dva najľahšie scenáre, získajú hráčske notebooky.

Odmenení budú aj ďalší hráči – najlepší hráči v jednotlivých vetvách, učitelia i zamestnanci verejnej správy.

Zdroj: TS CyberGame

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky