Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ak sa vám niečo nepáči, povie to za vás aplikácia

Monika Tináková

Aleksander Kapera má 20 rokov a je študentom Technickej Univerzity vo Varšave. V aktuálnom ročníku súťaže Junior Internet sa zaradil medzi víťazov, a to so svojou aplikáciou LiveBack. V rozhovore pre portál Veda na dosah vysvetľuje, čo je cieľom aplikácie, ako funguje, a ako na ňu reagovali prví užívatelia.

Finalisti súťaže Junior Internet, Aleksander Kapera prvý sprava.

V súťaži Junior Internet ste sa v Kategórií Junior APP umiestnili so svojím zaujímavým nápadom – s konkrétnou aplikáciou. Čo je LiveBack?

Nápad na moju aplikáciu vznikol dva roky pred samotnou súťažou. Hlavnou inšpiráciou bola situácia, kedy som začal chodiť na diskotéky a zistil som, že častokrát hudba, ktorá je tam hraná, sa nie len mne, ale ani môjmu okoliu nepáči. Majitelia klubov nemajú spôsob, ako zistiť satisfakciu svojich klientov, a preto som vytvoril LiveBack. Je to mobilná aplikácia, ktorá môže byť použitá nie len na diskotékach, ale všade tam, kde sa zhromažďuje väčšie množstvo ľudí a organizátor chce vyhovieť čo najväčšej skupine zákazníkov.

Ako táto aplikácia funguje v praxi?

Organizátori podujatí môžu vytvárať svoje vlastné udalosti, na ktoré môžu používatelia reagovať pomocou tlačidla „páči sa mi to“, vďaka čomu nás aplikácia upozorní na blížiaci sa začiatok, napríklad workshopu. Každé podujatie možno komentovať, čo pomôže v interakcii so zákazníkmi po ukončení udalosti.

Hlavnou funkcionalitou je pridávanie hlasov, ktoré umožňujú interakciu v reálnom čase a uskutočňovanie požiadaviek zákazníkov okamžite. Používateľ, ktorému sa niečo nepáči, napíše svoj nápad na zmenu a ostatní, ak s ním súhlasia, môžu hlasovať v jeho prospech. Organizátor si môže všimnúť nápady s najväčším množstvom hlasov a konať podľa ich obsahu. Aplikácia je dostupná pre každého v obchode Google Play pod nazvou LiveBack.

Ak tomu správne rozumiem, túto aplikáciu ste vyvinuli pre všetkých, bez ohľadu na vek či druh povolania.

Je to aplikácia pre majiteľov reštaurácií, klubov, diskoték, ale taktiež môže byť využitá pri rôznych prezentáciách a prednáškach a samozrejme pre každého, kto cíti nedostatok pri organizácií sociálneho podujatia, na ktorom sa nachádza a má snahu a nápad to zlepšiť.

Verili ste projektu od začiatku natoľko, že by sa v Junior Internet mohol umiestniť?

Som zástancom pozitívneho myslenia a cieľavedomosti, preto som išiel na Junior Internet s cieľom výhry. Taktiež som si chcel vyskúšať aké to je prezentovať vo veľkej aule pred porotou a publikom a pripraviť sa na praktickú maturitnú skúšku, ktorá vďaka týmto prípravám dopadla skvele. Potešilo ma druhé miesto a gratulujem chalanom, ktorí súťaž vyhrali. S tým istým projektom som sa zapojil aj do súťaže Stredoškolská odborná činnosť, kde som sa umiestnil na prvom mieste v školskom kole. Bohužiaľ, nemohol som sa zúčastniť krajskej súťaže, pretože bola v tom istom termíne ako Junior Internet a uprednostnil som celoštátnu súťaž pred krajskou.

Ako na tento váš nápad reaguje Vaše bezprostredné okolie, ale možno aj vzdialenejší či anonymní užívatelia?

Mojimi hlavnými „testérmi“ boli spolužiaci a kamaráti. Ocenili moderný dizajn a taktiež samotnú problematiku, na ktorú nebolo doteraz žiadne riešenie. Väčšinu negatívnej spätnej väzby tvorili chybičky spojené s funkcionalitou aplikácie, ktoré som sa snažil opraviť okamžite.

Vnímali ste vo svojom okolí, že pri každej udalosti je nesmierne dôležité poskytovať spätnú väzbu, aby sa akékoľvek snahy mohli do budúcna ešte viac vylepšovať?

V dnešnej uponáhľanej dobe máme málo času na relax a odreagovanie sa, preto každý takýto moment treba využiť naplno. Nie je nič horšie ako dlho plánovaný večer, ktorý môže pokaziť vypnutá klimatizácia v reštaurácií v lete. Chcem, aby každý si mohol užívať chvíle oddychu a bol šťastnejším aj počas bežného života.

Plánujete do budúcna projekt ešte vylepšiť?

Ako prvé plánujem pridať prispôsobovanie obsahu hlavnej obrazovky do lokalizácie užívateľa tak, aby sa ľuďom v Bratislave prioritne zobrazovali udalosti práve v tomto meste, a nie napríklad v Košiciach.

Budeme držať palce pri tomto vylepšení a aj pri mnohých ďalších naplneniach vašich vízií.

LiveBack -aplikácia Aleksandra Kapera

LiveBack -aplikácia Aleksandra Kapera

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky