Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

AI analyzovala takmer dva milióny tweetov. Odhalila, ktoré emócie práve pulzovali ľuďmi

VEDA NA DOSAH

Zamerala sa pritom na bežné aj významnejšie udalosti na konkrétnych miestach v meste.

Spájanie sa cez sociálnu sieť. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Tím výskumníkov z Japonska, Rakúska a zo Švajčiarska identifikoval emócie ľudí v dvoch mestách – San Franciscu a Londýne. Upozorňuje na to portál Neuroscience News odvolávajúc sa na svoju štúdiu v recenznom konaní uverejnenú na portáli PLOS One.

Výskumníci pomocou umelých neurónových sietí zaostrili na tweety s geoznačkami (údajmi o polohe) od vyše dvestotisíc ľudí. Pomocou údajov z Open Street Map (medzinárodný projekt vytvárajúci otvorenú digitálnu mapu sveta) určili, kde konkrétne ich prežívajú, či je to napríklad na vlakovej stanici alebo v kaviarni.

Zistili tak, kde presne ľudia cítia hnev, očakávanie, znechutenie, strach, radosť, smútok, prekvapenie alebo dôveru.

Počet výskumov, ktoré analyzujú príspevky na sociálnych sieťach a údaje o polohe ich autorov s cieľom preskúmať ľudské správanie a emócie, pribúda. Ich snahou je napríklad porovnať úroveň šťastia medzi geografickými oblasťami. Veľká časť tejto práce sa však obmedzuje na väčšie geografické plochy a sústreďuje sa vždy len na jednu emóciu alebo na všeobecné hodnotenie pozitívnych a negatívnych emócií.

Autori novej štúdie ukazujú, ako možno skúmať viac ľudských emócií a na konkrétnejších miestach.

Umelá inteligencia. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Čo hýbe emóciami najviac?

Napríklad tweety napísané na železničných staniciach, mostoch a iných infraštruktúrach dopravy v oboch mestách mali tendenciu vyjadrovať menej radosti a viac znechutenia.

Tweety z hotelov a reštaurácií ukázali vyššiu úroveň radosti.

Rozdiely vo vyjadrených emóciách sa dali pozorovať i v súvislosti s blízkosťou určitého miesta, nielen s tým, či sa na nich človek nachádza.

Vedci pozorovali aj emócie ľudí počas špecifických udalostí. Napríklad v San Franciscu prejavili používatelia Twitteru najvyššiu úroveň hnevu, znechutenia a smútku v deň pochodu žien v roku 2017. (Bol súčasťou celosvetových protestov, ktoré sa konali 21. januára 2017, deň po inaugurácii Donalda Trumpa za prezidenta USA. Podnietili ich Trumpove politické postoje a jeho rétorika, ktoré demonštranti označili za mizogýnne alebo inak ohrozujúce práva žien – pozn. red. VND.)

Ľudia v Londýne v tom istom roku prejavili vysokú úroveň strachu a smútku počas miestnych teroristických útokov vo Westminsteri. (Vtedy útočníci najprv dodávkou vrazili do chodcov na londýnskom moste a potom v inej časti mesta dobodali ľudí v reštauráciách a ich okolí – pozn. red. VND.)

Silvester sa v oboch mestách zhodoval s vysokou mierou radosti.

Cieľom je pomôcť zlepšiť život v mestách

Výskumníci však varujú pred prílišným zovšeobecňovaním svojich výsledkov, napríklad preto, že ich štúdia zahŕňala iba tweety v angličtine.

Napriek tomu by mohli pomôcť pripraviť pôdu pre ďalší výskum podobného typu, ktorý by informoval o oblastiach, ako sú mestské plánovanie a cestovný ruch.

„Naša štúdia zdôrazňuje, ako je možné zobraziť hlbšie charakteristiky ľudských emócií na podrobnej priestorovej a časovej úrovni v celom meste a pomocou verejne dostupných zdrojov údajov,” upozorňujú autori.

Zdroje: Neurosceince News, PLOS One
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky