Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Americkí chirurgovia dosiahli ďalší míľnik, prvá robotická transplantácia pečene dopadla na jednotku

VEDA NA DOSAH

Pacient, ktorý dostal nový orgán, stál do mesiaca na nohách a chodil. Krátko nato dokonca začal hrať golf a plávať.

Transplantačný chirurg Adeel Khan ovláda chirurgického robota. Zdroj: Katie Gertler/Washingtonská Univerzita v St. Louis

Transplantačný chirurg Adeel Khan ovláda chirurgického robota. Zdroj: Katie Gertler/Washingtonská univerzita v St. Louis

Chirurgovia z amerického St. Louis vykonali v máji prvú robotickú transplantáciu pečene v krajine.

Inovatívny postup jednej z najzložitejších operácií brušnej dutiny uskutočnili v nemocnici Barnes-Jewish. Realizoval ho chirurgický tím Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity v St. Louis pod vedením transplantačného chirurga Adeela Khana.

Nový orgán dostal 60-ročný muž s rakovinou a cirhózou pečene v dôsledku vírusu hepatitídy C.

Pozoruhodne zotavený

Po takomto zákroku trvá obvykle aspoň šesť týždňov, kým sa pacient vôbec postaví na nohy. Na prekvapenie všetkých však muž po operácii už po mesiaci bez problémov chodil a krátko nato dokonca začal plávať a hrať golf.

Vedúci chirurgického tímu tak môže zodpovedne vyhlásiť, že zákrok dopadol výborne, nová pečeň začala okamžite pracovať a pacient sa bez akýchkoľvek chirurgických komplikácií pozoruhodne zotavil.

Má viacero výhod

Pri tradičnej transplantácii pečene je potrebný veľký rez, ktorý môže byť bolestivý a vyžaduje dlhší čas na zotavenie. Robotické operácie sú, naopak, minimálne invazívne.

Chirurgovia ovládajú z krátkej vzdialenosti robotické nástroje pomocou prvkov podobných joystickom, čo im poskytuje zväčšený 3D pohľad na oblasť, v ktorej sa s prístrojom pohybujú, a umožňuje presnosť, akej sa konvenčné techniky ani zďaleka nemôžu rovnať.

Tím pod vedením Adeela Khana urobil niekoľko malých rezov veľkosti kľúčovej dierky a šesťpalcový vertikálny rez – omnoho menší, ako sa zvykne robiť pri konvenčnom operačnom postupe.

Práve vďaka tomu, že rezy neboli také invazívne a doktori nemuseli na vykonanie zákroku rezať brušné svaly, sa mohol pacient omnoho rýchlejšie uzdraviť.

Operácia trvala celkovo viac ako osem hodín. Keď si však doktori na novú metódu zvyknú, čas trvania zákroku sa podľa Khana určite skráti. Ako sa po operácii ďalej vyjadril i vedúci oddelenia všeobecnej chirurgie Washingtonskej univerzity v St. Louis William Chapman, všetky prínosy novej metódy budú jasnejšie až s pribúdajúcimi skúsenosťami.

V Kórei už pred dvomi rokmi

V Južnej Kórei uskutočnili prvú robotickú transplantáciu pečene na svete už v roku 2021. Pacient, ktorého vtedy operovali, mal však polovicu pečene funkčnú. Khanovi sa v máji podarila po prvý raz robotická operácia celej pečene.

Robotický transplantačný tím, ktorý vznikol pred piatimi rokmi a dnes doň patrí sedem chirurgov, sa spočiatku zameriaval na transplantácie obličiek. Jeho členovia vykonali do dnešného dňa úspešne viac ako 30 robotických transplantácií obličiek a rôzne ďalšie postupy zahŕňajúce pečeň, pankreas a žalúdok.

Zdroj: StudyFinds

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky