Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Remdesvir: V akej fáze testovania je liek proti SARS-CoV-2?

Denisa Koleničová

K výrobe lieku proti koronavírusu sa najbližšie priblížila americká firma Gilead Sciences so svojím liekom Remdesvir. Ten je aktuálne najväčšou nádejou aj podľa svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Ilustračný obrázok, Zdroj: Pixabay.com

Na liečbu koronavírusu, ktorý sa objavil minulý rok v Číne a následne sa rozšíril do viac ako sto krajín sveta, zatiaľ neexistuje žiaden liek.

Lekári sa snažia o čo najlepšiu podpornú starostlivosť, ich hlavným cieľom je najmä spomaliť jeho šírenie.

Vedci už zahájili stovky pokusov, aby čo najrýchlejšie našli účinnú liečbu, pričom testujú najmä lieky, ktoré boli predtým vyvíjané na liečbu chrípky alebo vírusu HIV.

Najväčšie nádeje vkladá WHO do lieku Remdesvir od spoločnosti Gilead Sciences. Ide o experimentálny antivírusový liek, ktorý bol pôvodne vyvinutý na boj proti Ebole. V súčasnosti je už v tretej fáze klinických štúdií, čo znamená, že sa testuje na veľkej skupine infikovaných pacientov.

Testovanie prebieha v USA a Číne. Čoskoro by sa malo spustiť testovanie aj v ďalších ázijských krajinách, v ktorých je vysoký počet infikovaných ľudí.

Ako liek vznikol

Počiatky Remdesviru siahajú až do polovice roku 2010. Spoločnosť Gilead spolu s americkou vládou vtedy začali vyvíjať technológie na boj proti novoobjaveným vírusovým ochoreniam. Počiatočné experimenty na zvieratách ukázali, že liek by mohol byť účinný proti Ebole.

To spoločnosť Gilead motivovalo, aby zahájila v roku 2015 prvú fázu klinických štúdií (testovanie na malej skupine zdravých dobrovoľníkov). O rok neskôr, teda v roku 2016 bol liek už v druhej fáze klinických testov (testovanie na väčšej skupine chorých dobrovoľníkov).

Pri klinických testoch je však často rozhodujúca tretia fáza, kedy sa liek testuje na veľkej vzorke chorých pacientov. V tomto prípade sa tretia časť štúdie uskutočnila v Konžskej demokratickej republike a jasne ukázala, že pri znižovaní počtu úmrtí na Ebolu je Remdesvir menej účinný ako dve ďalšie testované liečivá, a tak spoločnosť Gilead testy pozastavila.

Po tom, čo sa začala v Číne šíriť nákaza vírusom SARS-CoV2, však vedci Remdesvir opäť „oprášili“ a spustili sériu nových experimentov. Pokusy na ľudských bunkových kultúrach a myšiach naznačujú, že liek by mohol byť naozaj účinný v boji proti koronavírusom, ako je MERS a možno aj proti novému, ktorý sa aktuálne šíri.

Ilustračný obrázok, Zdroj: Pixabay.com

Ako liek funguje

Remdesvir je nadizajnový tak, aby dokázal spomaliť infekciu zdravých buniek, vírusu totiž bráni, aby sa ďalej rozmnožoval.

V biotechnologickom opise lieku je napísané, že ide o nukleotidový analóg, čo znamená, že dokáže napodobniť genetické stavebné časti, ale s neobvyklou molekulovou skupinou.

Hlavná myšlienka spočíva v tom, že keď vírus napadne bunku a pokúsi sa rozmnožovať, liek sa mu postaví do cesty a tento proces zastaví.

Cieľom vedcov je dokázať pomocou lieku znížiť horúčku a vyliečiť pacientov v priebehu dvoch týždňov.

Ako testovanie pokračuje

Začiatkom februára lekári v čínskych mestách Wu-Chan a Peking zahájili tretiu fázu klinickej štúdie lieku Remdesvir u pacientov nakazených koronavírusom s miernym až stredne ťažkýmťažkým priebehom ochorenia.

Experimenty by mali ukázať, či Remdesvir naozaj dokáže vyliečiť alebo aspoň znížiť príznaky u pacientov infikovaných vírusom SARS-CoV-2 v priebehu liečby, ktorá trvá približne jeden mesiac.

Lekári pozorujú liečbu približne 1000 pacientov, ktorým nový liek podávajú intravenózne.

O spoločnosti Gilead Sciences

Gilead Sciences je americká biotechnologická spoločnosť, ktorá sa špecializuje na výskum a vývoj inovatívnych liečiv.

Zameriava sa predovšetkým na antivirotiká, teda lieky, ktoré sa využívajú na liečbu nových vírusových ochorení. Medzi najpopulárnejšie produkty spoločnosti patrí liek Tamiflu, ktorý sa užíva pri liečbe chrípky alebo Viread, ktorý sa užíva pri AIDS a hepatitíde typu B.

Aj pri výrobe lieku Viread pracuje Gilead s patentom, ktorý odkúpila od tímu známeho českého vedca Antonína Holého z Ústavu organickej chémie a biochémie Českej akadémie vied v Prahe.

Zdroje: WHO

doi: 10.1038/nature17180

doi: 10.1056/NEJMoa1910993

doi: 0.1038/s41467-019-13940-6

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky