Doc. RNDr. Juraj Tóth, PhD.
astronóm na FMFI UK v Bratislave
Hirschov index: 16
Doc. RNDr. Juraj Tóth, PhD.
- Profesor Tóth absolvoval vysokoškolské štúdium astronómie a astrofyziky na Fakulte matematiky a fyziky UK v Bratislave. Na uvedenej fakulte získal aj svoje ďalšie vedecké hodnosti.
- Pracoval na Astronomicko-geofyzikálnom observatórium FMFI UK v Modre a následne ako vedecko-výskumný pracovník na FMFI UK.
- V súčasnosti vyučuje na doktorandskom, magisterskom a bakalárskom stupni v odbore fyzika.
- Profesor Tóth sa venuje výskumu malých telies Slnečnej sústavy a výchove študentov astronómie a astrofyziky a taktiež propaguje astonómiu u širokej verejnosti. V roku 1988 zaznamenal významné pozorovanie Leoníd, meteorického roja, z modranského observatória v Harmónii. V roku 2010 v rámci terénej expedície v obci Vyšný Klátov našiel prvý úlomok meteoritu „Košice“, ktorý tu padol z 28. februára na 1. marca. Ide o prvý slovenský meteorit s rodokmeňom, a 14. na svete.
- Profesor Tóth je autorom alebo spoluautorom 68 publikácií, s počtom citácií 696 a jeho H-index podľa databázy Web of Science je 16. Svoje prvé významné pozorovanie meteorického roja publikoval v časopise Earth, Moon, and Planets.
- Profesor Tóth je členom International Astronomical Union, je zapísaný v Minor Planet Center ako objaviteľ a spoluobjaviteľ šestnástich planétiek v rokoch 1998 až 2001, je vedúci projektu celosvetovej siete AMOS na sledovanie meteoroidných telies. Je jedným z členov Medzinárodnej astronomickej únie IAU a vice-prezidentom Medzinárodnej meteorickej organizácie IMO. IAU v roku 2014 po ňom pomenovala asteroid (24976) Jurajtoth. Jeho dielo Orbital Evolution of Příbram and Neuschwanstein uverejnil Smithsonian Astrophysical Observatory.
V rámci výskumných aktivít sa podieľa na:
- Výskume malých telies Slnečnej sústav, vedení a účasti na expedíciách pri hľadaní meteoritov na Slovensku, rozvoji nového pozorovacieho programu v oblasti celooblohových videopozorovaní meteorov.
Údaje o vedcovi boli naposledy aktualizované: 6. mája 2025
Ak ste našli chybu alebo máte tip na doplnenie, prosím, kontaktujte nás emailom na vnd@cvtisr.sk.
Hirschov index je aktuálny k dátumu aktualizácie. Ak chcete vidieť aktuálnu hodnotu, navštívte, prosím webofscience.com. Ďakujeme.
Doc. RNDr. Juraj Tóth, PhD. v článkoch
Holandský astronóm Christiaan Huygens pred 370 rokmi objavil vesmírne teleso, na ktorom prší metán a kvapky padajú šesťkrát pomalšie ako...
Slovenský astronóm bol spolu s kolegami členom misie, ktorá skúmala riadený pád sondy do vôd Tichého oceána.
Prvý z nich dopadol na naše územie presne pred 15 rokmi. Dnes nájdete v tejto lokalite náučný chodník.
K zariadeniam, ktoré pozorujú asteroid s označením 2024 YR4, sa pridá aj Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba.
Plynný obor ukázal svoju mimoriadnu silu. Najprv kométu pritiahol, neskôr ju roztrhal na kúsky a nakoniec rozdrvil na prach.
Fyzik Juraj Tekel a novinárka Andrea Settey Hajdúchová prezentovali svoje vedecko-popularizačné publikácie v Košiciach.
O týchto, ale aj o mnohých iných otázkach sme sa v najnovšom podcaste zhovárali s astronómom doc. RNDr. Jurajom Tóthom, PhD.
Sieť kamier AMOS (All-Sky Meteor Orbit System) má poskytnúť úplne nové, aktuálne a originálne informácie pre základný výskum, ako aj...
V počiatkoch Slnečnej sústavy vznikli z prachových a ľadových zrniek najprv malé telesá, ktoré sa hromadili, a postupnou akumuláciou vytvorili planéty. Miliardy malých...
Astronómom z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave sa podarilo v marci 2015 nainštalovať originálne astronomické zariadenie – systém AMOS (All-sky Meteor Orbit System)...
RNDr. Juraj Tóth, PhD. je vedecký pracovník Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK v...