Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zlaté vajce alebo huba? Výskumníci narazili v hlbokom mori na zvláštny objekt

VEDA NA DOSAH

Je mäkký a má v sebe veľkú dieru. Podľa amerických vedcov sa niečo zrejme snažilo dostať dnu alebo von.

Zlaté vajce či huba? Výskumníci sú z nového nálezu na dne oceánu zmätení. Zdroj: NOAA Ocean Explorer

Zlaté vajce či huba? Výskumníci sú z nového nálezu na dne mora zmätení. Zdroj: NOAA Ocean Explorer

Odborníci z Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) objavili počas výskumu hlbokomorských biotopov v mori neďaleko Aljašky zvláštny mäkký materiál zlatej farby.

Na nezvyčajný objekt narazili v hĺbke viac ako tri kilometre. Guľu najprv diaľkovým prístrojom pošteklili, čím zistili, že má hebkú textúru podobnú pokožke. Následne ju jemným sacím strojom odstránili zo skaly. V súčasnosti je už na analýze DNA.

Objekt odstránili zo skaly jemným sacím prístrojom. Zdroj: NOAA Ocean Explorer

Objekt odstránili zo skaly jemným sacím prístrojom. Zdroj: NOAA Ocean Explorer

Napriek tomu, že sa výskumníkom podarilo neznámy materiál vyloviť, stále o ňom nevedia povedať viac než to, že je biologického pôvodu. V laboratórnych podmienkach sa farba objektu javí skôr hnedožltá. Zlatý odlesk v hlbokom mori vedci pripisujú odrazu od svetlometov ponorky.

Odborníci sa domnievajú, že by mohlo ísť o vajce tajomného tvora alebo o nezvyčajnú hubu. Materiál v sebe má starú veľkú dieru, takže niečo sa zrejme pokúšalo dostať dnu alebo von. „Dúfam, že keď do vajca štuchneme, nerozhodne sa to vyliezť,“ zažartoval jeden z výskumníkov. „Je to ako začiatok hororu,“ dodal.

Nadchýna i mätie zároveň

Výskumníkov neznámy materiál nadchýna i mätie. „Je pokorujúce, že nás tento objav tak zarazil, no aspoň sme si pripomenuli, ako málo vieme o našej planéte a koľko sa ešte musíme naučiť o oceánoch,“ povedal koordinátor expedície NOAA Sam Candio pre Washington Post.

Vedci z NOAA v snahe vyriešiť záhadu na oficiálnom kanáli uviedli, že sa usilujú rozlúsknuť záhadu zlatého vajca. Vyzvali verejnosť, aby s nimi diskutovala, čo by to podľa nich mohlo byť. Jon Copley, profesor oceánskeho výskumu na univerzite v Southamptone, verejnosť upokojuje. Guľa podľa neho určite nie je niečo, čo by nás malo znepokojovať.

V laboratórnych podmiekach je materiál skôr hnedožltej farby. Zdroj: NOAA Ocean Explorer

V laboratórnych podmienkach je materiál skôr hnedožltej farby. Zdroj: NOAA Ocean Explorer

Niektoré druhy vrátane hlbokomorských tvorov, ako sú žraloky, kladú vajcové schránky na morské dno. Znižuje sa tak pravdepodobnosť, že ich vyplavia morské prúdy. Huby sú zasa jednoduchšie vodné živočíchy s hustou pórovitou kostrou, ktoré sa prichytávajú ku skalám.

Zdroje: The Washington Post, The Guardian

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky