Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vosk na lyže obsahuje večné chemikálie, ktoré kontaminujú prírodu

VEDA NA DOSAH

Odborníci žiadajú zákaz lyžiarskych voskov obsahujúcich fluórované látky, nezničiteľné chemikálie, ktoré kontaminujú životné prostredie.

Mama s dcérou na lyžiarskom svahu v Alpách

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Perfluórované a polyfluórované látky (PFAS) tvoria skupinu tisícok syntetických chemických látok, ktoré sa v rozsiahlej miere používajú vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti: v priemysle aj v produktoch bežnej spotreby, napr. v potravinových obaloch, čistiacich prostriedkoch, hasiacich penách, a obsahujú ich aj lyžiarske vosky. PFAS sú známe i ako večné chemikálie, keďže sú prakticky nerozložiteľné.

Ide o ťažko odbúrateľné látky, ktoré znečisťujú životné prostredie celej planéty. Kontaminujú podzemné a povrchové vody a pôdu. Čistenie kontaminovaných miest je technicky náročné a nákladné.

Látky s vysokou toxicitou

Predpokladá sa, že niektoré z nich spôsobujú rakovinu, ochorenia štítnej žľazy a problémy s imunitou a plodnosťou.

V súvislosti s toxicitou týchto látok a ich používaním v lyžiarskych voskoch sa pre ČT24 vyjadril Tomáš Cajthaml z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. „Sú toxické na bunkovej úrovni, takže prejavy toxicity sú rôzne. Sú to tie najhoršie kontaminanty, ktoré ľudstvo dokázalo vyrobiť. Diabol sa ukrýva v tom, že narúšajú bunkové pochody. Kauzalita, ako sa to prejaví, sa dá len ťažko preukázať. Bývajú karcinogénne, narušujú štítnu žľazu, škodia nenarodeným deťom,“ upozornil.

Výskum v alpských lyžiarskych strediskách

Najnovší výskum zistil 14 rôznych druhov perfluórovaných a polyfluórovaných látok (PFAS), ktoré sa bežne používajú v lyžiarskych voskoch na svahoch v rakúskych lyžiarskych strediskách.

Výskum pod vedením Inštitútu Jamesa Huttona v Aberdeene a Univerzity v Grazi odhalil, že pôda v oblasti rodinných lyžiarskych stredísk v rakúskych Alpách obsahuje 14 druhov týchto PFAS látok. Ich koncentrácia je oveľa vyššia ako v oblastiach, kde sa nelyžuje.

Vedúca výskumu Viktoria Müllerová uviedla: „Tieto chemikálie sa nazývajú večné chemikálie, pretože budú potrebovať stovky rokov na to, aby sa rozložili. Z uvedeného dôvodu by sa mohli hromadiť alebo šíriť do širšieho životného prostredia vrátane systémov podzemných vôd, čo je hlavnou obavou.“

O bezpečnosti používania lyžiarskych voskov v súvislosti s PFAS sa diskutuje už dlhší čas. Spomínaná štúdia ukázala, že v súvislosti s lyžovaním, pri ktorom sa používajú vosky obsahujúce PFAS, sa vytvárajú rádovo vyššie koncentrácie týchto látok v prostredí. Stopy po PFAS sa však nachádzajú aj tam, kde sa nelyžuje, keďže sa tieto látky vo veľkom rozšírili v prírode.

Súčasťou výskumu bola tiež analýza šiestich komerčne dostupných lyžiarskych voskov zakúpených v roku 2021. Zo šiestich voskov obsahovalo päť nežiaduce látky.

Českí odborníci apelujú na používanie bezfluórových voskov

Ako informuje portál ČT24, aj českí vedci apelujú za zákaz PFAS v lyžiarskych voskoch.

„Fluórované látky v doteraz bežne používaných voskoch sú nezničiteľnými škodlivými chemikáliami, ktoré kontaminujú cenné prírodné oblasti,“ uviedol Tomáš Cajthaml z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Ďalej dodal: „Kontaminujeme sneh i prírodu. Ide o kontamináciu chránených krajinných území, je to neetické. Tieto látky sú v podstate nezničiteľné a extrémne toxické.“

Jaroslav Semerád z Mikrobiologického ústavu Akadémie vied ČR prezentoval výsledky meraní v bežeckých stopách na rôznych českých horách. „V stope sme našli výrazne vyššie množstvo večných chemikálií. V stopách je napríklad stonásobná koncentrácia v porovnaní s tým, čo tečie v českých riekach,“ uviedol.

Odborníci žiadajú zákaz PFAS

Lyžiarsky vosk obsahujúci chemikálie PFAS bol nedávno zakázaný v niektorých špičkových strediskách a na profesionálnych pretekoch. Od tejto sezóny zakázala jeho používanie na závodoch bežeckého aj zjazdového lyžovania i snoubordingu napríklad Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS). Rekreační lyžiari ho však môžu používať aj naďalej, keďže sa stále predáva.

Vedci a ochrancovia prírody na celom svete sa zasadzujú za úplný zákaz používania PFAS pre dlhý čas rozkladu a obavy z miery ich toxicity. Zakázaných by malo byť až 10-tisíc látok príbuzných PFAS, podľa odborníkov totiž škodia organizmom i celým ekosystémom. Európska komisia plánuje úplný zákaz všetkých týchto zlúčenín, do platnosti by mal vstúpiť v roku 2026 alebo 2027.

ZH: The James Hutton Institute, ČT24

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky