V súčasnosti sa výskum v oblasti monitoringu životného prostredia zameriava na výskyt mikropolutantov vo vodnom ekosystéme. Medzi najčastejšie monitorované mikropolutanty patria najmä pesticídy, liečivá, drogy, hormóny a tiež kontrastné látky či antibakteriálne prípravky používané v mnohých zdravotníckych zariadeniach.
Niektoré z týchto zlúčenín sú schopné prenikať do životného prostredia a v koncentráciách už okolo 500 ng/l ovplyvňovať správanie niektorých vodných živočíchov či mikroorganizmov. Hosť septembrovej Vedy v CENTRE nám priblížil progresívne biologické a chemické postupy, ktoré sú schopné účinne odstraňovať nielen celý rad mikropolutantov priamo z odpadových vôd spomenutých zdrojov, ale v prípade chemických postupov ich aj účinne dezinfikovať. V prednáške sme sa dozvedeli, ako sa dá využívať monitoring hlavne legálnych a ilegálnych drog v odpadových vodách pri skúmaní spotreby jednotlivých typov drog v mestách či napríklad na veľkých hudobných festivaloch. V súčasnosti sa už využívajú takto získané výsledky spolu s dotazníkmi alebo odbornými lekárskymi a policajnými správami pre potreby Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť, ktoré každoročne monitoruje výskyt a spotrebu drog v Európe.
Kto je Tomáš Mackuľak
Chemik Ing. Tomáš Mackuľak, PhD. pôsobí na oddelení environmentálneho inžinierstva na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. Vo svojej výskumnej práci sa venuje monitoringu rôznych liečiv, steroidov, drog a ich metabolitov priamo v odpadových vodách odtekajúcich z čistiarní, hudobných festivalov či zdravotníckych zariadení. Následne sa zaoberá aj možnosťou ich účinného odstránenia priamo z vôd.
Čo je Veda v CENTRE
Vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE pravidelne raz do mesiaca organizuje pre širokú verejnosť Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave.
(OG)
Foto a video: CVTI SR