Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Chicagu recyklujú vianočné stromčeky kozy. Ako je to u nás?

Galina Lišháková

Kozám je jedno, či ide o borovicu alebo jedličku. Obhrýzajú ich na raňajky, obed aj večeru.

Dve kozy jedia vetvičku vianočného stročeka. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Hoci sú kozy známe svojou nenásytnosťou, stádo, ktoré žije na farme UGC v južnom Chicagu, je v skutočnosti dosť vyberavé. „Pokazila ich strava z čerstvého ovocia, zeleniny a buriny,“ vysvetľuje Laurell Sims z neziskovej organizácie Urban Growers Collective (Družstvo mestských pestovateľov) pre portál televízneho kanála WTTW (založili ho občianski aktivisti s cieľom vzdelávať obyvateľov Chicaga v roku 1955).

Kozy majú pre pandémiu menej návštev

Laurell bola prekvapená, keď videla pred šiestimi či siedmimi rokmi prvýkrát kozy požierať vianočné stromčeky. Nebola si ani istá, či je to zdravé, až kým si to neoverila a nedošlo jej, aké je to úžasné. Odvtedy ľudia z okolia vozia na farmu vianočné stromčeky, ktoré chcú vyhodiť. Zamestnanci farmy im ich rozdelia po niekoľkých vetvách.

„Je to skvelý spôsob, ako sa dostať von z domu, zažiť farmu a stretnúť sa s kozami, ktoré milujú byť stredobodom pozornosti,“ hovorí Laurell. Dodáva však, že pre pandémiu koronavírusu je na farme povolených menej návštevníkov a dobrovoľníkov a kozy sú osamelejšie ako zvyčajne.

Aj na Slovensku sa dá vianočný symbol recyklovať

Už po minuloročných Vianociach sa viaceré mestá na Slovensku postarali o zber, odvoz aj recykláciu vianočných stromčekov. Najčastejšie končia v mestskom komposte alebo sa využijú ako palivo v elektrárňach a teplárňach. Portál Natur – Pack zhrnul, že obyvatelia Košíc mohli ukladať použité vianočné stromčeky do špeciálnych ohrádok umiestnených v ôsmich košických mestských častiach. V Trnave, Trenčíne či v Žiline sa zbierali zo stojísk pri kontajneroch.

Po tohtoročných Vianociach bude rovnako ako mesto Košice postupovať aj Bratislava. Spoločnosť OLO už avizovala, že v jej mestských častiach rozloží dokopy päťsto drevených ohrádok, kam môžete vianočné stromčeky odprevadiť. S ich odvozom začne spoločnosť 10. 1. 2022 a posledný odvoz uskutoční 11. 2. 2022.

Eko je živý stromček, nie umelý

Pekných pár desaťročí sme boli masírovaní kampaňou v prospech umelých stromčekov. Avšak dnes vieme, že živé stromčeky sú viac eko ako umelé. Prečo?

  • Všetky živé stromy zohrávajú dôležitú úlohu pri zachytávaní oxidu uhličitého (CO2). Tým pádom zabraňujú uvoľňovaniu ešte väčšieho množstva skleníkových plynov do atmosféry.
  • Vianočné stromčeky sa pestujú na špecializovaných plantážach. Z každého vyťaženého stromu farmári použijú semená na výsadbu dvoch alebo troch nových stromov.
  • Vianočné stromčeky môžu rásť v pôde, ktorá sa nedá použiť na pestovanie iných plodín. Tým pádom v nej udržujú život a zabraňujú tomu, aby vyschla.

Zdroje: wttv.com, olo.sk, naturpack.sk, climate.selectra.com

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky