Počas 4 dní výzvy zaznamenali organizátori rekordných 1,2 milióna pozorovaní z celého sveta.
Oči na stopkách, fotoaparát a láska k prírode. To je základ účasti na celosvetovej výzve, do ktorej sa tento rok zapojilo takmer 53-tisíc ľudí zo 44 krajín sveta. Cieľom projektu je poukázať na rozmanitosť mestskej prírody a prispieť k mapovaniu biodiverzity a jej ochrane.
Počas šiesteho ročníka výzvy organizátori zaznamenali 1 270 767 pozorovaní, pričom pozorovaných druhov živočíchov a rastlín bolo viac ako 45 300 vrátane 2 100 vzácnych a ohrozených druhov. Napriek pandémii sa do šiesteho ročníka výzvy zapojilo doteraz najviac ľudí z rôznych častí sveta.
Počas prvého ročníka výzvy sa účastníkom podarilo na území hlavného mesta SR zaznamenať aj zaujímavé a vzácne druhy. Všetky fotografie a štatistiky si môžete prezerať prostredníctvom platformy iNaturalist. Podiel pozorovaní spĺňajúcich kritériá pre výskum dosiahol až 80 percent, a Bratislava sa tak zaradila medzi prvých 20 miest v tejto kategórii (% Research Grade Observations).
Ku kvalite a presnosti dát prispeli pri identifikácii pozorovaných druhov aj odborníci z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského, Katedry botaniky a Katedry environmentálnej ekológie a manažmentu krajiny PriF UK v Bratislave.
K najčastejšie pozorovaným druhom v Bratislave patrili medvedí cesnak, lastovičník väčší či púpava lekárska. Medzi najzaujímavejšie druhy zasa patril rybárik riečny, hlaváčik jarný, jašterica zelená, vstavač vojenský a guľôčka bodkovaná.
Výzvu naštartovali v roku 2016 Prírodovedné múzeum Los Angeles a Kalifornská akadémia vied ako súťaž medzi mestami L. A. a San Franciscom. O dva roky neskôr sa konal prvý medzinárodný ročník a každoročne sa do projektu zapája viac miest z rôznych častí sveta.
Na Slovensku túto iniciatívu zastrešilo občianske zduženie Stromosvet.
(TL)