Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Projekt City Nature Challenge 2021 prichádza do Bratislavy

VEDA NA DOSAH

Medzinárodný projekt zapája obyvateľov miest do dokumentovania a spoznávania voľne rastúcich a žijúcich druhov v prírode.

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay.com

Viete, čo žije a rastie v hlavnom meste Slovenska? Ak vás baví príroda v meste, projekt City Nature Challenge je skvelou príležitosťou na rozšírenie obzorov. Jeho cieľom je poukázať na rozmanitosť mestskej prírody a prispieť k mapovaniu biodiverzity a k jej ochrane.

Výzvu naštartovali v roku 2016 Prírodovedné múzeum Los Angeles a Kalifornská akadémia vied ako súťaž medzi mestami L. A. a San Franciscom. O dva roky neskôr sa konal prvý medzinárodný ročník a každoročne sa do projektu zapája viac miest z rôznych častí sveta.

Iniciatíva podporuje koncept nazývaný občianska veda (citizen science). V roku 2020 sa na nej zúčastnilo 244 miest (medzi inými napríklad aj Praha, Brno, Viedeň či Graz). Kompletný zoznam miest prihlásených v roku 2021 si môžete pozrieť na tejto stránke.

Ako sa zapojiť?

Do pozorovania prírody na území Bratislavy sa môže zapojiť každý. Stačí si všímať prírodu okolo nás, odfotiť pozorované druhy, zaznamenať lokalitu a pozorovanie nahrať do aplikácie iNaturalist. Vekový limit pre prihlásenie sa do aplikácie iNaturalist je 13 rokov. Organizátori podujatia na Slovensku plánujú webinár, ktorého obsahom bude používanie aplikácie.

Harmonogram projektu:

  • 30. apríl – 3. máj 2021: pozorovanie prírody a fotografovanie druhov (čokoľvek, čo voľne rastie/žije na území Bratislavy);
  • 4. máj – 9. máj 2021: identifikácia druhov, ktoré boli pozorované počas výzvy;
  • 10. máj 2021: vyhlásenie výsledkov (počet pozorovaní, počet identifikovaných druhov a počet zapojených účastníkov).

Všetko o projekte nájdete na stránke https://citynaturechallenge.sk/.

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky