Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Šachisti robia viac chýb, keď dýchajú znečistený vzduch

VEDA NA DOSAH

Prach a špina v ovzduší podľa novej štúdie výrazne ovplyvňujú strategické myslenie.

Štúdia sa podľa jej autorov týka každého, kto musí v znečistenom prostredí tuho premýšľať. Zdroj: iStockphoto.com

Keď sú šachisti vystavení počas turnajov znečistenému ovzdušiu, robia viac chýb. Vyplýva to z výskumu Steffena Künna z Potsdamskej univerzity, Juana Palaciosa z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) a Nica Pestela z Maastrichtskej univerzity v Holandsku.

Trojica odborníkov študovala výkon 121 šachistov na troch sedemkolových turnajoch v Nemecku v rokoch 2017 až 2019. Zápasy, ktoré sledovali, zahŕňali dokopy viac ako 30-tisíc šachových ťahov.

Kvalitu vzduchu zaznamenávali pomocou snímačov

Do priestorov jednotlivých turnajov výskumníci nainštalovali tri snímače kvality vzduchu, ktorými merali oxid uhličitý, koncentráciu jemných častíc a teplotu. Každý turnaj trval osem týždňov, takže v ich priebehu hráči čelili rôznym podmienkam.

Na analýzu kvality odohraných hier následne odborníci použili počítačový šachový stroj Stockfish a výsledky svojich pozorovaní porovnali so záznamami z dvadsiatich ročníkov prvej šachovej divízie nemeckej šachovej ligy. Po zohľadnení faktorov, ako sú hluk, zmeny teploty a koncentrácie oxidu uhličitého, svoju tézu definitívne potvrdili: čistota vzduchu priamo vplýva na schopnosť strategicky uvažovať.

Už s miernym nárastom jemných častíc PM2,5 vo vzduchu sa zvyšuje pravdepodobnosť, že hráči urobia chybu, o 2,1 percenta a závažnosť ich chýb vzrastá až o 10,8 percenta.

Veľkí hráči to už chápu

Veľkí šachoví hráči ako Nór Magnus Carlsen či Anish Giri z Holandska už pochopili, aká je dobrá kvalita ovzdušia pre profesionálne podaný výkon dôležitá. Pri veľkých šachových šampionátoch hraných z domu si šachisti dnes už rutinne sledujú hladiny pevných častíc a CO2 vo vzduchu a snažia sa na hranie vytvoriť čo najoptimálnejšie prostredie, aby eliminovali aj tie najmenšie konkurenčné nevýhody. Ako v každom športe, aj pri šachu môžu totiž zohrať významnú rolu i jemné odchýlky.

Týka sa to každého

Hoci sa štúdia publikovaná v týchto dňoch v odbornom časopise Management Science zameriavala primárne na šachistov, týka sa podľa jej autorov každého, kto musí v znečistenom prostredí tuho premýšľať. Čisté ovzdušie by podľa odborníkov mohlo napokon pozdvihnúť i ekonomiky jednotlivých krajín a priniesť benefit celej spoločnosti.

Ideou vedcov je poskytnúť presné podklady politikom, ktorí rozhodujú o životnom prostredí a majú v rukách regulácie, ktorými by mohli prispieť k zlepšeniu jeho stavu.

Zdroje: The Guardian, Management Science
(af)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky