Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Deň Zeme 2024: Nejde len o jeden deň, dôležitý je každý jeden deň

Zuzana Šulák Hergovitsová

Pri príležitosti Dňa Zeme 2024, ktorý poukazuje na celosvetový problém s plastovým odpadom, sa konajú rôzne akcie po celom Slovensku.

Deň Zeme s témou Planéta vs. plasty. Zdroj: iStockphoto.com

Témou tohtoročného Dňa Zeme 2024 je Planéta verzus plasty. Zdroj: iStockphoto.com

Aj Zem má svoj sviatok, každoročne ho slávime 22. apríla. V tento deň sa milióny ľudí na celom svete spájajú s cieľom poukázať na environmentálne problémy, znečistenie a klimatickú krízu, ktoré ohrozujú ľudstvo aj našu planétu. Mottom tohtoročného Dňa Zeme 2024 je Zem verzus plasty.

V súčasnosti Deň Zeme koordinujú viaceré organizácie, pričom najvýznamnejšia je Earth Day Network. Medzinárodné hnutie má svoje korene v Spojených štátoch amerických, odkiaľ sa jeho myšlienka postupne rozšírila do celého sveta.

Všadeprítomné plasty

Tento rok chcú organizátori poukázať na škodlivosť plastov a zvýšiť povedomie o ich negatívnom vplyve na životné prostredie, preto je aj mottom kampane práve Zem verzus plasty. Kampaň vyzýva k vyradeniu jednorazových plastov do roku 2030 a podporuje navýšenie investícií do výskumu, aby mohli plasty v budúcnosti nahradiť menej škodlivé materiály. Ďalším dlhodobým cieľom kampane je zníženie produkcie plastov o 60 percent do roku 2040.

Pláž znečistená odpadmi. Zdroj: iStockphoto.com

Pláž znečistená odpadmi. Zdroj: iStockphoto.com

Aj jednotlivec môže prispieť k zmene

Do najväčšieho environmentálneho hnutia na svete sa môžu zapojiť všetci. Každoročne sa podarí v Deň Zeme zmobilizovať viac ako miliardu ľudí. Participujú na ňom vzdelávacie inštitúcie, školy a univerzity, občianske združenia i súkromné organizácie.

Dôležitý je pritom každý z nás. Ako sa píše na stránke Earthday.org, jednotlivec má „moc a vplyv ako spotrebiteľ, volič a člen komunity, ktorý sa môže zapojiť v záujme zmeny“.

Ako sa môžete zapojiť vy?

Každá lokálna aktivita v prospech životného prostredia zaváži. Dôležité je uvedomiť si potrebu zmeny a správať sa ohľaduplne k životnému prostrediu okolo nás.

Každý rok sa pri príležitosti Dňa Zeme konajú zábavné a vzdelávacie programy, ktoré upozorňujú na ekologické hrozby, učia triediť a recyklovať odpad a správať sa zodpovedne k prírode.

22Apr
Deň Zeme 2024 – Planéta vs. plasty
Iné, Prednáška | Lučenec

Deň Zeme 2024 – Planéta vs. plasty

Mesto Lučenec vás pozýva na Deň Zeme 2024 – Planéta vs. plasty. Kedy a kde sa Deň Zeme 2024 – Planéta...

Čo vás čaká tento rok, sa dočítate ďalej v článku a aj v časti Aktuálne podujatia Deň Zeme 2024.

Deň Zeme v Bratislave a okolí

Okolo Dňa Zeme 2024 sa budú konať aj Bratislavské mestské dni. Súčasťou programu sú tiež viaceré environmentálne podujatia, ktoré rozvíjajú tému ekologicky zodpovedného správania. Aktivity ku Dňu Zeme pripravujú mestské časti Rača, Rusovce, Ružinov, Petržalka, Podunajské Biskupice či Vrakuňa.

Bratislavské kultúrne a informačné stredisko BKIS organizuje sadenie rastliniek aj ekoworkshopy v Sade Janka Kráľa v dňoch 20. – 21. 4. v čase od 10.00 – 12.00 hod. O podujatiach sa dozviete viac na stránke BKIS alebo na FB BKIS.

Aktivity pre rodiny s deťmi si pripravila aj mestská časť Ružinov. V bratislavskom Prievoze sa uskutoční tradičný tvorivý environmentálny workshop pre deti i rodičov, a to 21. apríla o 16.00 hod. v Csákyho záhradníctve.

Environmentálny workshop pre deti aj rodičov prináša tiež Deň Zeme na Nivách, ktorý sa bude konať 23. apríla o 17.00 hod v Spoločenskom dome Nivy.

28Apr
Deň Zeme 2024 v Podunajských Biskupiciach
Festival | Bratislava

Deň Zeme 2024 v Podunajských Biskupiciach

Mestská časť Bratislava-Podunajské Biskupice vás pozýva na Deň Zeme 2024. Kedy a kde sa Deň Zeme 2024 v Podunajských Biskupiciach...

V Podunajských Biskupiciach sa v sobotu 28. apríla 2024 od 14.00 do 18.00 hod. na priestranstve na Bieloruskej ulici pri soche UFO uskutočnia ekohry, ekodivadielko aj súťaže pre deti.

V Levoči vystúpi Braňo Jobus

Levoča pri príležitosti Dňa Zeme pripravila pestrý program, ktorý sa uskutoční dňa 20. 4. od 10.00 do 13.00 hod. v Severnom parku.

Malí aj veľkí si prídu na svoje. Čakajú ich zaujímavé workshopy v oblasti včelárstva, recyklácie, upcyklingu či tvorenia z odpadu. O 11.00 hod. sa v literárno-hudobnom programe predstaví obľúbený spisovateľ a hudobník Braňo Jobus.

Súčasťou akcie je tiež pestrý sprievodný program, okrem iného swap oblečenia i rastlín.

Súťaž SAV pre deti: Staňte sa ochrancami planéty

Ústav krajinnej ekológie SAV, v. v. i., pripravil pri príležitosti Dňa Zeme súťaž. Úlohou detí v spolupráci s pedagógmi je vytvoriť niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré prispejú k ochrane životného prostredia.

Plagát: Staňte sa ochrancami planéty

Staňte sa ochrancami planéty. Zdroj: SAV

Pravidlá je potrebné napísať na veľký plagát a nazvať Naše desatoro, sedmoro alebo pätoro pre planétu Zem. Plagát treba výtvarne dotvoriť a zavesiť na viditeľné miesto v triede alebo škole, odfotografovať a e-mailom poslať do 10. mája 2024 na e-mail uvedený na stránke SAV. Tam sú zverejnené aj podrobnejšie informácie týkajúce sa súťaže.

„Najkrajšie plagáty odmeníme edukačnými hrami alebo knihami. Malú odmenu a certifikát Ochrancovia planéty zašleme všetkým kolektívom, ktoré sa zapoja do našej výzvy,“ dodáva Magdaléna Bezáková z Ústavu krajinnej ekológie SAV, v. v. i.

Deň Zeme 2024 sa nesie aj v znamení upratovania s Barbie

Akcia Barbie upratuje Slovensko – upratovanie je hračka odkazuje na kampaň Barbie Loves the Ocean spoločnosti Mattel. Tá v roku 2021 vydala prvú edíciu bábik sčasti vyrobených z recyklovaného plastového odpadu, ktorý by inak skončil v moriach alebo oceánoch.

Deti sa pri upratovaní naučia, že udržiavať okolie čisté a bez odpadkov je na každom z nás. Dostanú k tomu i ružové vrecia na odpad s ružovými rukavicami.

Akcia Upratujeme s Barbie sa bude konať v bratislavskom Lamači 22. 4. 2024 od 15.00 do 17.30 hod. Zraz je pred jedálňou ZŠ Malokapratské nám. 1 z ulice Podháj.

Barbie pomôže upratať aj Ružinov. Akcia zameraná na skultúrnenie a upratanie okolia Štrkoveckého jazera sa uskutoční 21. apríla od 15.00 hod., zraz je pri Štrkoveckej lodenici.

Upratovať s Barbie sa bude tiež v Tvrdošíne dňa 19. 4. V Košiciach sa bude upratovať na sídlisku Furča 20. 4. o 9.00 hod. na detskom dopravnom ihrisku medzi Zupkovou a Krosnianskou ulicou.

26Apr
Deň Zeme vo Zvolene 2024
Festival | Zvolen

Deň Zeme vo Zvolene 2024

OZ Očami prírody spolu s mestom Zvolen a partnermi pozýva všetkých ľudí, ktorým nie je jedno v akom stave je...

Nejde len o jeden deň, dôležitý je každý jeden deň

Ak vás nelákajú hromadné akcie a aj tak sa chcete zapojiť, môžete si pripraviť vlastnú aktivitu s rodinou a priateľmi. Vyberte sa napríklad na výlet do prírody a vyzbierajte odpadky, ktoré nájdete cestou. Možno budete prekvapení, koľko ich bude.

Chlapec zbiera so psom plastový odpad v prírode. Zdroj: iStockphoto.com

Chlapec so psom zbiera plastový odpad v prírode. Zdroj: iStockphoto.com

Dôležité je myslieť na ochranu prírodu nielen v Deň Zeme, ale každý jeden deň.

Zdroj: Earthday.org, BBC, BKIS, FB BKIS, bratislava.sk, MsKS Mesta Levoča

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky