Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ako môže trus kengurích mláďat pomôcť pri riešení klimatickej krízy

Galina Lišháková

Mikróby z ich výlučkov dokážu v žalúdku kráv odstrániť skleníkový plyn metán, ktorý by sa inak dostal do ovzdušia.

Kengura s mláďaťom, ktoré jej vykúka z vačku na brehu mora. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Klin sa klinom vybíja a zdá sa, že príroda má na všetko liek. Skleníkový plyn metán sa dostáva do ovzdušia pri ťažbe uhlia, topení permafrostu a vo veľkej miere aj pri živočíšnej výrobe, hlavne však pri tráviacom procese hovädzieho dobytka. Predpokladá sa, že viac ako polovica metánu uvoľneného do atmosféry pochádza z poľnohospodárskeho sektora a najvýznamnejšími prispievateľmi sú prežúvavce ako dobytok a kravy, ktoré ho doslova vygrgajú.

Vedci už niekoľko rokov hľadajú spôsoby, ako tvorbe metánu pri trávení kráv zamedziť alebo ho aspoň eliminovať. Skúšali im dávať antibiotiká, tie však nakoniec množstvo metánu pri ich trávení ešte znásobili. Britský startup Zelp Ltd. zas vyvinul masky, ktoré sa kravám nasadia na papuľu a pomocou filtra metán sčasti absorbujú. Experimentuje sa tiež so zmenou zloženia ich krmiva, napríklad obohatením o morské riasy, i s genetickou úpravou kravského trávenia.

Klokany vystopovali študenti

Washingtonská univerzita teraz prišla s ďalším riešením, ktoré už aj overila v laboratórnych podmienkach. Baktérie z trusu kengurích mláďat vložili odborníci spolu s inhibítorom (spomaľovačom) metánu do napodobeniny kravského žalúdka. Takto v ňom namiesto skleníkového plynu vznikla kyselina octová, ktorá navyše v prípade kráv podporuje rast svalov. Výskumníci publikovali svoju prácu v časopise Biocatalysis and Agricultural Biotechnology.

Autori štúdie upozorňujú, že úsilie znížiť grganie a plynatosť kráv nie je na smiech, pretože metán je po CO2 druhou molekulou, ktorá významne prispieva k ohrievaniu atmosféry a naviac je asi tridsaťkrát účinnejšia.

Na obrázku je 5 kráv na lúke, dívajú sa do objektívu. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Birgitte Ahringová, spoluautorka štúdie a profesorka na Washingonskej univerzite, sa dozvedela, že kengury majú vo svojom predžalúdku baktérie produkujúce kyselinu octovú namiesto metánu.

Jej študenti vystopovali niekoľko klokanov a odobrali vzorky ich stolíc, z ktorých zistili, že špeciálny proces vzniku kyseliny octovej mali iba mláďatá klokanov, nie dospelé jedince.

Metódu túžia vyskúšať na skutočných kravách

Keďže vedci nedokázali oddeliť špecifické baktérie, ktoré by mohli produkovať kyselinu octovú, vyvinuli z výkalov mláďat kengury stabilnú zmiešanú kultúru.

Baktérie kyseliny octovej v umelom kravskom žalúdku nahradili mikróby produkujúce metán na niekoľko mesiacov.

Výskumníci dúfajú, že niekedy v budúcnosti túto sľubnú metódu vyskúšajú na skutočných kravách, aby videli, či dokáže fungovať dlhšie. V takom prípade by totiž stačilo raz za čas dodať kravám mikrobiálnu kultúru, ktorú objavili v truse kengurích mláďat, a bolo by po probléme.  

Zdroje: Washingtonská univerzita, Agrobiznis.sk, Enviroportal.sk

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky