Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Tip na dovolenku: Tatranský národný park

Marta Bartošovičová

Vysoké Tatry majú oddávna svoje čaro a kvôli krásnej prírode a jedinečným účinkom vysokohorskej klímy patria medzi obľúbené dovolenkové destinácie. Sú vyhľadávané návštevníkmi z celého sveta.

Štrbské pleso. Zdroj: Tatry.sk

Je tu veľa možností na aktívny relax – zdravotné prechádzky, turistika, cykloturistika, ale aj adrenalínové aktivity. Jedinečným zážitkom sú tiež výlety lanovkami na známe vrcholy a štíty, odkiaľ sú tie najkrajšie výhľady. Okrem neobyčajnej čistoty vzduchu pocítite zvýšenú intenzitu slnečného žiarenia i zvýšený atmosférický tlak.

Tatranský národný park (TANAP) bol vyhlásený v roku 1949 a je najstarším národným parkom na Slovensku. Tvorí ho najväčšia horská skupina v karpatskom oblúku s najväčším vrcholom – Gerlachovským štítom (2655 m n. m.). V európskom meradle ide o jedinečnú ochranu flóry a fauny v najvyšších európskych veľhorách ležiacich severne od Álp. Spolu s poľským národným parkom sú Tatry biosférickou rezerváciou UNESCO.

TANAP sa člení na Východné Tatry (Vysoké Tatry a Belianske Tatry) a Západné Tatry. Najvyšším vrcholom je Gerlachovský štít (2655 m n. m.). Na tvorbe reliéfu Tatier sa podieľali aj ľadovce, ktoré vymodelovali doliny so širokými kotlami. Ich eróznou a akumulačnou činnosťou boli vytvorené mohutné morény s hradenými jazerami (Štrbské pleso), ale i plesá v karoch či panvách.

Fauna a flóra

Takmer dve tretiny územia národného parku pokrývajú lesy, prevažne smrekové a jedľovo-smrekové. Dominantnou drevinou je smrek obyčajný, vyskytuje sa tu tiež borovica lesná a limbová, smrekovec opadavý a kosodrevina. Menšie zastúpenie majú listnaté lesy – bučiny a javoriny, ktoré sa vyskytujú najmä v Belianskych Tatrách.

Z rastlinstva osobitého horského a vysokohorského charakteru sú tu vzácne napr. lyžičník tatranský, horec ľadový, klinček ľadovcový, pyštek alpínsky a ďalšie. Zo živočíchov sú tu žiabronôžka arktická, ďubník trojprstý, drozd kolohrivý, pôtik kapcavý, orešnica perlavá a ďalšie. K významným druhom patria ďalej kamzík vrchovský tatranský, svišť vrchovský tatranský, medveď, orol skalný, hlucháň, tetrov, murárik červenokrídly a iné.

Najväčšie a najhlbšie z tatranských plies je Veľké Hincovo pleso v nadmorskej výške 1946 m, ktoré má rozlohu 20 ha a hĺbku 53 m. Z početných jaskýň je sprístupnená iba Belianska jaskyňa (dĺžka 1752 m).

Vysoké Tatry pozostávajú z 15 osád, ktoré sú situované na hlavnej dopravnej osi, a to na Ceste Slobody. Prístup je možný tatranskou železnicou alebo autom. Za hlavné centrá sú považované tri časti: Starý Smokovec, Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso. Tie sú tiež východiskovými bodmi pre turistické trasy.

Kúpele a klimatoterapia

Vysoké Tatry sú vďaka svojej klíme a nadmorskej výške považované za významné kúpeľné mesto. Základy kúpeľníctva v oblasti Smokovcov položil už v roku 1797 gróf Csáky. Stimulom pre vznik najstaršej kúpeľnej osady, t. j. Starý Smokovec boli pramene liečivej kyselky, ktoré sa tam nachádzajú dodnes.

V roku 1947 vzniklo mesto Vysoké Tatry, ktoré dostalo do vienka tri základné funkcie. Prvou boli turistika, rekreácia a šport; druhá bola liečba a tretia ochrana prírody a výskum. Práve v tomto období sa začal aj rozvoj kúpeľníctva v Tatrách.

Klimatoterapia je jedinečná kombinácia horskej klímy doplnená pobytom na čerstvom vzduchu. Priekopníkom celoročnej klimatickej liečby TBC a respiračných chorôb vo vysokohorskom prostredí v bývalom Uhorsku bol MUDr. Mikuláš Sontág st. (1843 – 1899), lekár, klimatológ a botanik. V roku 1875 otvoril nové moderné klimatické kúpele v Novom Smokovci, kde boli veľmi priaznivé podmienky na liečenie nešpecifických chorôb dýchacích ciest, napr. astmy. Kúpele Nový Smokovec patria k najznámejším klimatickým kúpeľom na Slovensku. Nachádzajú sa v centre Tatranského národného parku, na úpätí Slavkovského štítu.

Park v Tatranskej Lomnici je najstarším parkom vo Vysokých Tatrách a širokom okolí. Jeho história sa datuje od roku 1892. Nachádzajú sa v ňom typické tatranské rastlinné druhy. Je vyhľadávaným miestom na každodenné prechádzky s nádherným výhľadom na tatranské končiare s dominantou Lomnickým štítom. V parku sa konajú kultúrne a spoločenské podujatia pre širokú verejnosť. Súčasťou parku je aj náučný chodník Cesta stromov.

Popradské pleso. Zdroj: iStockphotos.com

Lanovkou na Skalnaté pleso a „Lomničák“

Najobľúbenejším turistickým miestom je Skalnaté pleso (1751 m n. m.). Z údolnej stanice v Tatranskej Lomnici vás vyvezie 4-miestna kabínková lanovka na stanicu Štart, odkiaľ vás vyvezie moderná 15-miestna gondola na Skalnaté pleso. Jeho okolie je ako stvorené na vychádzky alebo túry.

Na svoje si prídu aj deti, ktoré sa môžu vyšantiť vo Svištej krajinke – eko-miniparku s drevenými sochami, svišťou chalúpkou, preliezačkami a ďalšími prekvapeniami.

Prístup na Skalnaté pleso je možný aj turistickým chodníkom (zelená značka) z Tatranskej Lomnice alebo červeno značkovaným chodníkom tatranskej magistrály od Zamkovského chaty a od Chaty pri Zelenom plese (červená značka).

V blízkosti Skalnatého plesa (vo výške 1786 m n. m.) sa nachádza astronomické a meteorologické observatórium. Jeho súčasťou je hvezdáreň. Oddýchnuť si môžete v jednej z najvyššie položených reštaurácii vo Vysokých Tatrách s názvom Skalnaté pleso. Jej slnečná terasa poskytuje krásne panoramatické výhľady na okolité skalné štíty alebo na najstrmšiu zjazdovku na Slovensku – Lomnické sedlo.

Vyberte sa s rodinou na výlet na druhý najvyšší štít Vysokých Tatier – Lomnický štít. Z údolnej stanice v Tatranskej Lomnici vedie 4-miestna kabínková lanovka na stanicu Štart. Odtiaľ vás vyvezie moderná 15-miestna gondola na Skalnaté pleso, ktoré je vrcholovou stanicou a zároveň prestupnou stanicou na Lomnický štít. Na štít vás vyvezie unikátna visutá červená lanovka, ktorá prekonáva 855-metrové prevýšenie a jazda trvá 8,5 minúty.

Menej známy je Kmeťov vodopád, avšak je výnimočný tým, že je najvyšší na Slovensku. Dosahuje výšku 80 metrov. Pomenovaný je po významnom národovcovi a botanikovi Andrejovi Kmeťovi. Nachádza sa v Kôprovej doline a padá z doliny Nefcerka. Nad vodopád sa už bežní turisti nedostanú, pretože lokalita je vďaka unikátnym zachovalým ekosystémom európskeho významu jednou z najprísnejšie chránených prírodných rezervácií na Slovensku.

Vodopád Skok je jeden z najkrajších tatranských vodopádov. Pri zvýšených prietokoch vynikne najviac. Nachádza sa v Mlynickej doline, padá zo skalného prahu vo výške 1 789 m n. m. a je asi 30 m vysoký. Výstup okolo vodopádu je zaistený reťazami a vedie po klzkých žulových platniach.

Vodopády Studeného potoka sa nachádzajú pri vyústení Malej Studenej doliny a Veľkej Studenej doliny. Tvorí ich Malý, Skrytý a Dlhý vodopád. Vedú k nim značkované chodníky z Tatranskej Lesnej, Tatranskej Lomnice a Starého Smokovca. V ústí Malej Studenej doliny v nadmorskej výške 1 330 m je Obrovský vodopád, vysoký asi 20 m. Bol vytvorený v rokline Malého Studeného potoka.

Lanovka z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso. Zdroj: iStockphoto.com

Tipy na letné turistické trasy

Na území TANAP-u sa nachádza asi 600 km značkovaných chodníkov, ktoré vedú turistov k najzaujímavejším miestam Vysokých Tatier. Všetky turistické chodníky určené pre pohyb návštevníkov v Tatranskom národnom parku sú vyznačené značkami (červená, modrá, zelená, žltá). Rozdelené sú podľa náročnosti jednotlivých úsekov – od nenáročných prechádzok pre rodiny s deťmi cez aktívnu turistiku pre náročnejších až po fyzicky náročné výstupy na najvyššie vrcholy či dvojtisícové štíty. Upozornenie: Z dôvodu rekonštrukcie ozubnicovej železnice je modro značený turistický chodník v úseku od Tatranskej Štrby až po Štrbské Pleso od 6. júla 2020 uzavretý. Obmedzenia by mali trvať až do 31. mája 2021.

Prechádzka na Popradské pleso (1500 m n. m.). Štart: Štrbské pleso. Čas: 1 hod. 30 min. Popradské pleso je ľahko dostupné po asfaltovej ceste zo Štrbského plesa cez chrbát Trigana. V limbovom háji je symbolický cintorín obetiam Vysokých Tatier. Tip: Od Popradského plesa je ešte 1 hod. a 30 min. vzdialené Veľké Hincovo pleso (1945 m n. m.).

Cesta na Chatu pri Zelenom plese (1551 m n. m.). Dĺžka trasy: 13,8 km. Čas: 3 hod. 30 min. Stredne náročná túra. Štart: Tatranská Kotlina. Rodinná túra k Zelenému plesu smeruje na hranicu Vysokých Tatier a Belianskych Tatier. Chata pri Zelenom plese (Brnčalka) leží na rozprávkovom mieste medzi tatranskými štítmi, na brehu tyrkysového plesa a s výhľadom na vrcholky Belianskych Tatier.

Výstup popri vodopádoch Studeného potoka k Zamkovského chate (1475 m n. m.). Dĺžka trasy: 3,4 km. Čas: 1 hod. Stredne náročná túra. Štart: Hrebienok. Cestou k vysokohorskej chate budete míňať Bilíkovu chatu, Rainerovu chatu a fascinujúce Obrovské vodopády. Zamkovského chata leží pod hornou hranicou lesa, v dolnej časti Malej Studenej doliny. 

Za výhľadom na Sliezsky dom (1670 m n. m.). Dĺžka trasy: 14,27 km. Čas: 4 hod. 45 min. Stredne náročná túra. Štart: Štrbské pleso. Uvidíte: Popradské pleso, Batizovské pleso, Velické pleso a napokon Sliezsky dom. Z Ostrvy je prekrásny výhľad do záveru Mengusovskej doliny, Zlomiskovej doliny a Rumanovej doliny.  

Vyhliadka z Predného Soliska (2093 m n. m.). Dĺžka trasy: 5 km. Čas trasy: 1 hod. 30 min. Stredne náročná túra. Štart: Štrbské pleso. Cieľ: Predné Solisko. Tip: Odvezte sa na chatu Solisko sedačkovou lanovkou priamo zo Štrbského plesa a užite si jeden z najkrajších tatranských výhľadov. 

Vodopád Skok. Zdroj: iStockphoto.com

Medzi náročné túry patria výstupy na Rysy (2499 m n. m.); na Slavkovský štít (2452 m n. m.); na Jahňací štít (2229 m n. m.). Čas: 4 hod. 30 min. Štart: zastávka Popradské Pleso.

Túry s horským vodcom: Výstup na Gerlachovský štít (2654 m n. m.) a na Prostredný hrot (2441 m n. m.). Kontakt na horských vodcov zo Spolku horských vodcov: Vysoké Tatry, Vila Alica, Starý Smokovec 12.00 – 18.00, tel.: 0905 428 170. 

Nordic Walking (severská chôdza) je výborná športová aktivita a účinný tréning. Zapája celé telo, pričom kĺby nie sú preťažené. Po vysokohorských chodníkoch posilňuje vnútorné svaly okolo chrbtice, účinne zapája krvný obeh, šetrí kĺby, prispieva k psychickej pohode.

Turistické trasy pre NW: okruh okolo Štrbského plesa a Nového Štrbského plesa, 1 hod.; Tatranská Lomnica – Tatranské Matliare a späť, 1,5 hod.; okruh Tatranská Lomnica: Jamy – centrum – hotel Grand – parkovisko pod lanovkami – Jamy, 1 hod.; Starý Smokovec Kyselka – chodník na Smokoveckú vyhliadku a späť po Krížovej ceste, 1 hod.; Veľká Lomnica, okruh okolo Black Stork, 1,5 hod. Štrbské pleso – Jamské pleso a späť, 2 hod.; Štrbské pleso – Popradské pleso a späť (po asfaltke), 2,5 hod. Trasy sú nenáročné alebo mierne náročné.

AquaCity Poprad je vodný svet pod Vysokými Tatrami, ktorý vám poskytne viac ako len relax pri vode. Jeho súčasťou sú vonkajšie i vnútorné bazény s termálnou vodou, tobogany a mnoho vodných atrakcií. Bazény majú antikorový povrch. Do areálu sa privádza voda z prírodného podzemného zdroja. Na jej dezinfekciu sa využíva UV žiarenie, čim je šetrná k pokožke i k očiam.

Voda v termálnych bazénoch má teplotu 28 °C – 38 °C. Pramení z hĺbky 1300 m a obsahuje viac ako 20 rôznych minerálov, ktoré priaznivo pôsobia na zdravie človeka. Pomáha pri problémoch s pohybovým a dýchacím ústrojenstvom, krvným obehom, nervovou sústavou a má priaznivé kozmetické účinky.

Marta Bartošovičová

Zdroj:

TANAP

Tatry.sk

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky