Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Študentský projekt rieši celospoločenský problém zalesňovania

VEDA NA DOSAH

projekt Zalesňovanie

Zalesňovanie – projekt je zameraný na komplexné riešenie celospoločenského problému zalesňovania a obnovy lesov. Jeho cieľom je zefektívniť obnovu a proces zalesňovania. Počas celého projektu sú hlavnými aktivitami výskum a vývoj zariadení na zalesňovanie, výskum a vývoj špeciálne navrhnutých a zabalených sadeníc a ich adaptácia v prostredí. Taká je základná charakteristika projektu Lukáša Oravca, s ktorým sa prebojoval medzi desať najúspešnejších projektov 5. kola súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“.

V čom spočíva problém so zalesňovaním a aká je aktuálna potreba v tejto oblasti? Lukáš Oravec tvrdí, že pestovanie lesa je základom a pilierom lesníctva, pričom dôraz kladie aj na trvalo udržateľné a nepretržité hospodárenie, ochranu pred škodlivým pôsobením lesnej zveri, hmyzom a pod. Medzi dôležité faktory tiež radí náročnosť terénu, obnovu po kalamitách, no tiež cenovú efektívnosť. „Snažíme sa o riešenie celospoločenského problému zalesňovania a obnovy lesov, zefektívnenie procesu obnovy, no rovnako tak gro tvorí výskum a vývoj nových zariadení a postupov.“

sadenica

Jednotlivé fázy projektu Zalesňovanie spočívajú vo výskume a vývoji sadenice, vytvorení prototypu zariadenia, baliaceho automatu, no zároveň aj robotického autonómneho zariadenia. Zalesňovač má mať podľa Lukáša Oravca zautomatizované všetky procesy; od vytvorenie diery do zeme cez automatické spustenie sadenice, odstrihnutie od ostatných sadeníc z nekonečného pása až po zahrabanie – utľapkanie. Pri tvorbe tejto idey sa Lukáš Oravec inšpiroval myšlienkou Theodora Kunkeleho: „Les prežije bez človeka, ale nie človek bez lesa.“

sadenice v sáčku

Okrem tohto projektu zalesňovania s ambíciou podporiť rozvoj lesného hospodárstva sa do desiatky víťazov dostal aj ďalší z projektov Lukáša Oravca, a síce Prírubové stroje.

 

Informácie a foto poskytol: Lukáš Oravec, tvorca projektu Zalesňovanie

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: ZVČ

 

Súťaž „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je Univerzitné centrum inovácií, transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva (UCITT). Hlavnými partnermi súťaže sú Slovak Business Agency (SBA) a Saab AB.

Koncom apríla sa v zasadacej miestnosti rektorátu Technickej univerzity v Košiciach konalo finále 5. kola súťaže. Súťažiace start-upy mali možnosť získať vstupenku do Startup centra TUKE, súčasťou ktorej je 6 mesačný akceleračný program na podporu rozvoja inovatívnych myšlienok. Do záverečného kola súťaže postúpilo 14 inovatívnych nápadov. Svoje podnikateľské zámery, doterajšie úspechy, ako aj plány do budúcnosti predstavili start-upy, ktoré od októbra 2016 pôsobili v Startup centre TUKE.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky