Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Naše telá budú v piatok vrhať najdlhšie tiene

VEDA NA DOSAH

Pripravte sa na najkratší deň v roku. O pol piatej ráno totiž nastane zimný slnovrat.

Čím severnejšie sa nachádzate, tým kratší deň vás v piatok čaká. Zdroj: iStockphoto.com

Čím severnejšie sa nachádzate, tým kratší deň vás v piatok čaká. Zdroj: iStockphoto.com

Zajtra ráno o 4.27 stredoeurópskeho letného času (SELČ) nastane zimný slnovrat. Na severnej pologuli budeme mať najkratší deň roka, po ňom sa dni začnú opäť predlžovať.

Čím sa nachádzate severnejšie, tým kratší deň vás zajtra čaká. Na 50. rovnobežke, okolo ktorej sa rozprestiera aj Slovensko, bývajú počas slnovratu dni dlhé približne 8 hodín.

Za severnou polárnou kružnicou zároveň počas zimného slnovratu nastáva polárna noc. Slnko tam vôbec nevychádza nad horizont. Čím ste severnejšie, tým je polárna noc dlhšia.

Jeden okamih

Slnovrat, po latinsky solstitium, znamená okamih, keď slnko stojí na mieste.

Hoci býva v kalendári ako slnovrat označený obvykle celý deň, úkaz prebieha len vo chvíli, keď sa Slnko nachádza presne nad obratníkom Kozorožca.

Astronómovia by povedali, že Slnko v deň zimného slnovratu vrcholí v nadhlavníku na obratníku Kozorožca, pričom sa nachádza v súhvezdí Strelca, v mieste zvanom zimný bod.

Prvý zimný deň?

Podľa astronómov sa dňom zimného slnovratu začína zima. Meteorológovia však za prvý zimný deň považujú už 1. december. Neberú totiž do úvahy astronomické, ale teplotné cykly.

Deň najdlhších tieňov

Vďaka Slnku, ktoré prechádza v čase okolo slnovratu nad našimi hlavami najnižším oblúkom, vrhajú naše telá v deň zimného slnovratu najdlhšie tiene.

Spln len ojedinele

Podľa dobových zápiskov sa od roku 1793 vyskytol počas zimného slnovratu spln len 10-krát a najbližší bude až v roku 2094. V roku 2010 však nastalo počas zimného slnovratu aspoň zatmenie Mesiaca.

Vianoce v tomto čase nie sú náhoda

Medzi obdobím zimného slnovratu a Vianocami existuje úzka spojitosť. Zimný slnovrat oslavovali už starí Rimania, Germáni a severské národy, ktoré v tomto čase vítali návrat slnka.

Symboliku slnovratu následne využili aj kresťania, ktorí sa rozhodli práve vtedy sláviť i narodenie Krista. Neexistuje totiž žiadny dokument, ktorý by určoval deň jeho príchodu na tento svet.

Zdroje: pravda.sk, počasie&radar

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky