Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Najvýznamnejšie zemetrasenia v histórii s epicentrom na území dnešného Slovenska

VEDA NA DOSAH

Podľa Mgr. Kristána Csicsaya, PhD. z Ústavu vied o Zemi SAV, sú zemetrasenia jedným z dôkazov o tom, že naša Zem je živá planéta, ktorá je v neustálom pohybe, počas ktorého sa ďalej formuje. Prinášame vám prehľad štyroch najvýznamnejších zemetrasení v histórii s epicentrom na území dnešného Slovenska.

Seizmometricky lokalizované epicentrá zemetrasení na území Slovenskej republiky v rokoch 2011 – 2015

Seizmometricky lokalizované epicentrá zemetrasení na území Slovenskej republiky v rokoch 2011 – 2015. Zdroj: Ústav vied o zemi SAV, Bratislava

5. jún 1443, stredné Slovensko

Epicentrálna makroseizmická intenzita 8° MSK-64, magnitúdo približne 5,7

Vôbec najsilnejšie zemetrasenie na strednom Slovensku, ktoré úplne zničilo Banskú Štiavnicu a bane v jej okolí a ťažko poškodilo Kremnicu, Ľubietovú a Prievidzu. Spôsobilo aj zranenia a smrť ľudí, ich počet však nie je známy. Je to prvé zemetrasenie s epicentrom na území dnešného Slovenska, pre ktoré je k dispozícii viacero zemetraseniu súčasných dokumentov, t. j. primárnych prameňov.

28. júna 1763, Komárno

Epicentrálna makroseizmická intenzita 8-9° MSK-64, magnitúdo približne 5,8

Jedno z najsilnejších a najničivejších zemetrasení s epicentrom na území dnešného Slovenska, ktoré spôsobilo paniku v Komárne a okolitých obciach, zničilo 7 kostolov a 279 domov. 63 ľudí zahynulo a 102 bolo zranených. Od tohto zemetrasenia je pre naše územie dokumentovaný aj výrazne väčší počet slabších zemetrasení. Ľudia začali venovať zemetraseniam väčšiu pozornosť.

15. januára 1858, Žilina

Epicentrálna makroseizmická intenzita 7-8° MSK-64, magnitúdo približne 5,1

Z hľadiska množstva a kvality dostupných primárnych prameňov predstavuje toto zemetrasenie významný predel v dokumentácii a analýze zemetrasení na Slovensku. Je prvým zemetrasením v Západných Karpatoch, pre ktoré bol vykonaný systematický zber a analýza pozorovaní. Po prvýkrát bol pre výskum zemetrasenia na Slovensku použitý dotazník. V Žiline boli všetky domy poškodené a mnohé z nich sa stali neobývateľnými.

9. januára 1906, Dobrá Voda (pri Trnave)

Epicentrálna makroseizmická intenzita 8-9° MSK-64, magnitúdo približne 5,7

Najsilnejšie prístrojovo zaznamenané zemetrasenie a zároveň najsilnejšie zemetrasenie v 20. storočí s epicentrom na území dnešného Slovenska. Zemetrasenie spôsobilo vážne škody v Dobrej Vode, z viacerých obcí hlásili zmenu úrovne spodnej vody, dokonca v epicentrálnej oblasti sa objavili nové vodné zdroje. Od tej doby sa nevyskytlo zemetrasenie s epicentrom na území Slovenska s porovnateľnou silou.

Autor a foto: Mgr. Kristián Csicsay, PhD., Ústav vied o zemi SAV, Bratislava

Redigovala: Barbora Hrvolová, NCP VaT pri CVTI SR

Viac o seizmológii

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky