Vedecký tím plánuje na diaľku rehydratovať vysušené bunky a priviesť ich do aktívneho stavu.
Vedci z Mendelovej univerzity v Brne spoločne so študentských tímom YSpace z Vysokého technického učenia v Brne (VUT) pracujú na misii s názvom CIMER (Cyanobacteria In Microgravity Environment Research), vďaka ktorej chcú posunúť ľudskú kolonizáciu Marsu a Mesiaca o krok ďalej.
Cieľom misie je vyslať na obežnú dráhu Zeme prvý český študentský satelit, ktorého súčasťou bude biokontajner obsahujúci vysušené baktérie. Tie chce potom vedecký tím oživiť na diaľku, a overiť si tak možnosti ich rehydratácie a uvedenia baktérií do aktívneho stavu. Takýmto spôsobom môžu oživené baktérie slúžiť napríklad na generáciu kyslíka alebo filtráciu nechcených látok. Využiť by sa dali i na produkciu potravín.
Misiu ocenila aj samotná ESA
Potenciál misie CIMER ocenila aj Európska vesmírna agentúra (ESA) na workshope ESA Academy Concurrent Engineering workshop 2023, kde dostal študentský tím Yspace priestor na prezentáciu svojho návrhu. V ďalších fázach vývoja by sa študenti radi uchádzali o podporu ESA v projekte Fly Your Satellite, ako to býva štandardom pri podobných študentských projektoch v Európe.
„V súčasnej dobe prebieha hodnotenie konkrétnych organizmov, ktoré budú pre tento experiment vhodné. Bunkové kultúry strávia v nanosatelite (CubeSat) na obežnej dráhe Zeme určitú dobu. Potom ich chceme prebudiť pomocou aplikácie živného roztoku a aktiváciou systémov na podporu života vrátane regulácie teploty a osvetlenia. Výsledky procesu budú overené meraním metabolických a životných procesov organizmov, konkrétne produkcie kyslíka a vizuálnym sledovaním,“ vysvetlil vedúci biologického výskumu Libor Lenža z laboratória Space Agri Technology Agronomickej fakulty Mendelovej univerzity.
CubeSat so štandardnou veľkosťou 3U by mal byť podľa harmonogramu misie dokončený v roku 2025.
Študenti vesmírneho odboru prinášajú ovocie
Študentský tím YSpace je zodpovedný za návrh architektúry misie a technického prevedenia satelitu.
„Iniciatívu študentov v tomto projekte budeme maximálne podporovať. Je skvelé, že už v priebehu štúdia prvého semestra odboru Space Applications dokázali študenti prakticky aplikovať získané znalosti, ktoré následne uplatnili v projekte misie CIMER, a pri podaní prihlášky na workshop pod vedením ESA sa naučili spolupracovať na medzinárodnej úrovni,” povedal Tomáš Götthans z elektrofakulty VUT a garant nového odboru Space Applications, ktorý sa po prvýkrát otvoril na Fakulte elektrotechnicky a komunikačných technológií VUT v minulom roku.
Odbor Space Applications je ako jediný svojho druhu v Českej, ako aj Slovenskej republike plne zameraný na vesmírny priemysel. Študenti, ktorí majú záujem, môžu podávať prihlášky i tento rok, a to do 31. marca.
Ako zázemie pri práci na plánovaní technologického prevedenia satelitu využijú študenti pravdepodobne laboratórium družíc na VUT v kooperácii s laboratóriom experimentálnych družíc, ktoré je autorizované ako povelová a telemetrická stanica pre nanosatelity. Navyše je v nej možné nájsť aj takzvaný flatsat satelit BDSAT či malý výučbový KitSAT.
Zdroj: Mendelova univerzita
(JM)