Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vesmírna loď, s ktorou chce Musk dosiahnuť Mars, prešla testom motorov

VEDA NA DOSAH

Má 33 motorov a dva nefungovali, ale podľa Muska by sa raketa dostala na obežnú dráhu Zeme aj bez nich.

Pohľad na systém motorov Super Heavy. Zdroj: Twitter SpaceX

Systém motorov Super Heavy. Zdroj: Twitter SpaceX

Spravodajský portál CNN píše o teste motorov Muskovej rakety Starship ako o kľúčovom. Takzvaný statický zážih motorov trval len niekoľko sekúnd, pričom stroj bol pripútaný tak, aby sa nepohol.

Na twitteri Elon Musk uviedol, že pred testom tím jeden motor vypol a ďalší sa zastavil, takže celkovo sa úspešne spustilo 31 motorov.

Dodal však, že „stále je to dosť na to, aby raketa dosiahla obežnú dráhu“.

Silnejšiu raketu nemá ani NASA

Starship sa po svojom prvom lete stane najvýkonnejším operačným raketovým systémom v histórii. Koncom šesťdesiatych rokov 20. storočia mali podobnú ambíciu Rusi s raketou N1, s ktorou chceli dopraviť kozmonautov na Mesiac. Mala 30 motorov usporiadaných do dvoch prstencov, ale pri všetkých štyroch letoch zlyhala, píše CNN.

Systém motorov Super Heavy, ktorý vlastní Muskova spoločnosť SpaceX, by mal pri štarte dosahovať zhruba o 70 percent väčšiu silu ako N1. Dokonca aj nová megaraketa americkej vesmírnej agentúry NASA Space Launch System (SLS), ktorá po prvý raz letela v novembri, je v porovnaní s raketou Starship slabá.

Úrad NASA už uzavrel so spoločnosťou SpaceX zmluvu o vývoji novej verzie vesmírnej rakety, ktorá by mohla zohrať úlohu v jeho programe Artemis, s ktorým chce dostať astronautov na Mesiac.

Starship nebude na jedno použitie

Musk sa zameriava na Mars, kde chce zakladať osady a, ako sám hovorí, „urobiť z ľudí multiplanetárny druh“. Hovoril už aj o rýchlej preprave cestujúcich z jednej strany planéty na druhú.

Ak bude Starship fungovať podľa plánov, nebude len na jedno použitie, ale bude schopná opakovane lietať medzi Zemou a vesmírnym telesom, či už pôjde o Mesiac, alebo Mars.

V porovnaní s konvenčnými raketami by to znamenalo obrovské úspory nákladov.

Musk sa chce pokúsiť dostať raketu Starship na obežnú dráhu Zeme koncom februára alebo v marci.

Zdroj: CNN
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky