Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci vyvinuli technológiu, ktorá pomôže astronautom odstrániť zo skafandrov mesačný prach

VEDA NA DOSAH

O rozprašovač tekutého dusíka by mohla prejaviť záujem aj NASA, ktorá plánuje v roku 2025 vyslať na Mesiac prvú ženu a osobu farebnej pleti.

Tekutý dusík efektívne odstráni mesačný prach zo skafandrov astronautov. Zdroj: WSU

Tekutý dusík efektívne odstráni mesačný prach zo skafandrov astronautov. Zdroj: WSU

Astronauti sa dnes síce dostanú na Mesiac relatívne komfortne, no tam ich čakajú ďalšie veľké výzvy. Jednou z tých ústredných, ktorej čelia, je mesačný prach.

„Dostane sa všade, takže sa ho ťažko zbavuje. Nech robíte, čo chcete, jemná vrstva prachu zakryje všetko vrátane vás,“ hovorí mladý inžinier mechaniky Ian Wells z Washingtonskej University (WSU).

Drobné čiastočky sa zachytávajú o všetko a držia na každom povrchu, s ktorým prídu do kontaktu, podobne ako omrvinky arašidov. Na rozdiel od nich má však mesačný prach konzistenciu mletého sklolaminátu a je elektricky nabitý.

Problémom s mesačným prachom by však mohlo v nasledujúcich rokoch odzvoniť.

Výskumníci na čele s Wellsom totiž prichádzajú v týchto dňoch s rozprašovačom tekutého dusíka, ktorý dokázal v simulovaných podmienkach zo skafandrov odstrániť takmer všetok mesačný prach.

Vo vákuovom prostredí sa postrekovaču podarilo odstrániť viac ako 98 percent falošného mesačného prachu. Podľa výskumníkov fungoval lepšie než akékoľvek iné predtým skúšané techniky a skafandre tiež poškodil tiež len minimálne.

Kedysi ho odstraňovali štetcom

Možno sa to zdá ako banalita, no mesačný prach vskutku výrazne ovplyvnil niekdajšie misie aj zdravotný stav astronautov.

Na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov sa v rámci šiestich misií Apollo na Mesiac astronauti pokúšali odstrániť prach zo skafandrov štetcom, to však nefungovalo. Drobné prachové čiastočky sa dokonca dostali do skafandrov a zničili ich švy, v dôsledku čoho sa drahé obleky stali nepoužiteľnými.

Astronauti navyše trpeli aj takzvanou mesačnou sennou nádchou. Dlhodobejšie vystavenie sa prachu by im mohlo podľa odborníkov vážne poškodiť pľúca.

Mesačný prach zaujíma aj NASA

O mesačný prach a s ním spojené komplikácie sa zaujíma aj NASA. V roku 2025 chcú totiž v rámci misie Artemis vypraviť na Mesiac prvú ženu a osobu farebnej pleti. Nádejajú sa, že sa im podarí na jedinom satelite Zeme zriadiť základný tábor pre planetárny výskum.

Technológia, ktorú práve výskumný tím predstavil, využíva na čistenie povrchov takzvaný Leidenfrostov efekt. V skratke ide o to, že ak na teplejší prachom pokrytý materiál nastriekate tekutý dusík, prachové častice sa nahromadia na jednu kopu a v dusíkových výparoch sa odplavia preč.

Metódu testovali v normálnych podmienkach i vo vákuu

Tím testoval metódu čistenia v normálnych atmosférických podmienkach i vo vákuu, ktoré pripomína kozmický priestor viac. Ukázalo sa, že postrekovač fungoval lepšie v atmosfére vákua.

Striekanie tekutého dusíka sa zároveň ukázalo v porovnaní s inými metódami čistenia skafandrov ako omnoho šetrnejšie. Kefa urobila v skafandri trhliny už pri prvom použití, no na to, aby skafander poškodil tekutý dusík, bolo treba až 75 postrekov.

V súčasnosti vedci z WSA pracujú na modelovaní zložitých interakcií medzi prachovými časticami a tekutým dusíkom, aby prenikli čo najhlbšie do fungovania nového modelu čistenia skafandrov. Žiadajú tiež o grant na ďalšie testovanie technológie v podmienkach, ktoré sa viac približujú tým vesmírnym, napríklad v lunárnej gravitácii.

Zdroje: EurekAlert!, Acta Astronautica
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky