Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Spojením Webbovho a Hubblovho ďalekohľadu vznikla najfarebnejšia snímka vesmíru

VEDA NA DOSAH

Ukázali nám kopu galaxií vzdialenú 4,3 miliardy svetelných rokov od Zeme.

pohľad na kopu galaxií MACS0416 bol vytvorený kombináciou infračervených pozorovaní z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba agentúry NASA s údajmi z viditeľného svetla z Hubbleovho vesmírneho teleskopu agentúry NASA.

Pohľad na kopu galaxií MACS0416 vytvorenú kombináciou infračervených pozorovaní z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba so snímkou z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Zdroj: NASA

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba a Hubblov teleskop spojili svoje sily, aby nám ukázali kopu galaxií vzdialenú 4,3 miliardy svetelných rokov od Zeme na jednej z najfarebnejších snímok vesmíru, aké boli kedy urobené.

Samy by to nezvládli

V prelomovej iniciatíve odborníci využili oba teleskopy, aby vytvorili celospektrálne zobrazenie rozsiahlej kopy galaxií pod označením MACS0416, ktorá sa nachádza viac ako štyri miliardy svetelných rokov od Zeme. Ide o dvojicu zrážkových kôp galaxií, ktoré sa nakoniec spoja a vytvoria ešte väčšiu kopu.

Výsledný obraz kombinuje viditeľné a infračervené svetlo, a vytvára tak jeden z najkomplexnejších pohľadov na vesmír, aký bol kedy zachytený. Mozaika rôznych odtieňov a farieb je jedinečná, žiaden teleskop by ju nedokázal vytvoriť samostatne.

Porovnanie kopy galaxií MACS0416 vedľa seba, ako ju vidí Hubbleov vesmírny teleskop v optickom svetle (vľavo) a vesmírny teleskop Jamesa Webba v infračervenom svetle (vpravo), odhaľuje rôzne detaily. Zdroj: NASA

Porovnanie kopy galaxií MACS0416 vedľa seba, ako ju vidí Hubblov vesmírny ďalekohľad v optickom svetle (vľavo) a Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba v infračervenom svetle (vpravo). Zdroj: NASA

Hra farieb a gravitácie

Na snímke môžeme vidieť rôzne galaxie v modrej a červenej farbe obklopujúcej žltkastú líniu guľových svetiel. Najmodrejšie galaxie, ktoré väčšinou pochádzajú z údajov Hubblovho ďalekohľadu, sú k Zemi najbližšie a zároveň sú najrušnejšími ohniskami tvorby hviezd. Červenšie galaxie sú zrnitejšie a vzdialenejšie. Sú dielom infračervených prístrojov Webbovho ďalekohľadu, ktoré dokážu detegovať infračervené svetlo cez kozmické oblaky prachu.

Obraz nie je len pastvou pre oči, ale slúži aj ako vedecký nástroj na meranie vzdialeností a vlastností, ktoré pomáhajú výskumníkom pri navigácii v obrovskom kozmickom priestore. Jednou z takýchto používaných techník je aj gravitačná šošovka – na obrázku znázornená oblúkovými čiarami (polkruhmi), ktoré obopínajú MACS0416. Ide o jav, ktorý funguje ako prirodzená lupa pre objekty nachádzajúce sa ďaleko za kopou galaxií zväčšené gravitačným poľom MACS0416. Výsledok sa často označuje i ako kozmická lupa.

Jedným z takýchto zväčšených objektov na snímke je obrovská hviezda prezývaná Mothra (Mothra je fiktívne obrie rádioaktívne monštrum podobajúce sa na more, pozn. red.). Podľa NASA ju vidíme zväčšenú najmenej 4000-krát a má hmotnosť 10-tisícnásobne až miliónnásobne väčšiu ako naše Slnko.

Obrovská hviezda prezývaná Mothra (červená vľavo dolu). Zdroj: NASA

Obrovská hviezda prezývaná Mothra (červená vľavo dolu). Zdroj: NASA

„MACS0416 nazývame hviezdokopu galaxií Vianočný stromček, pretože je nesmierne farebná a sprevádza ju množstvo blikajúcich svetiel,“ povedal Haojing Yan, profesor astronómie na Missourskej univerzite a hlavný autor štúdie.

V budúcnosti by sme sa podľa odborníkov mohli dočkať väčšieho množstva podobných snímok. Od roku 2014 je Hubblov ďalekohľad zaneprázdnený zobrazovaním menej viditeľných a najmladších galaxií, aké boli kedy zaznamenané. Úlohou Vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba je od roku 2021, naopak, pozorovanie tých najvzdialenejších objektov vo vesmíre.

Zdroj: NASA, LiveScience

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky