Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Sledujte naživo: Ďalší miliardár dobýva vesmír

VEDA NA DOSAH

„Skutočne nezáleží na tom, či vo vesmíre porazím Bezosa,“ hovorí Richard Branson, ďalší boháč, ktorý 11. júla, ak to počasie dovolí, poletí do kozmu.

Richard_Branson_s_posadkou_Virgin SpaceShipTwo

Zľava doprava: Dave Mackay, hlavný pilot, Colin Bennett, Beth Moses, Richard Branson, Sirisha Bandla, Michael Masucci, pilot. Zdroj: Virgin Galactic

Richard Branson je britský miliardár, majiteľ značky Virgin, ktorá zahŕňa vyše 400 spoločností. Medzi nimi aj Virgin Galactic, ktorá sa vyše šestnásť rokov sústredí na suborbitálne lety, aby ich mohla ponúkať v rámci vesmírnej turistiky.

Let bude streamovaný naživo a štart by sa mal v prípade priaznivého počasia konať o 15.00 nášho času.

Ak pôjde všetko podľa plánov, Richard Branson predbehne Jeffa Bezosa, odstupujúceho majiteľa Amazonu, ktorý plánuje prvý komerčný vesmírny let svojej spoločnosti Blue Origin 20. júla 2021. Ďaleko pred týmito dvoma pánmi je Elon Musk a jeho spoločnosť SpaceX, ktorá dopravuje kozmonautov a potrebné veci na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Prvý takýto let uskutočnila 30. mája 2020 a tiež má v pláne turistické lety.

Pre Virgin Galactic pôjde o dvadsiaty druhý testovací let a štvrtý let s posádkou. Bude tiež prvým letom s kompletnou posádkou zloženou z dvoch pilotov a štyroch špecialistov na misie tohto druhu vrátane jej zakladateľa. Od raketoplánov Elona Muska a Jeffa Bezosa sa Virgin SpaceShipTwo líši tým, že má tvar lietadla a štartuje z vodorovnej polohy. Vyzerá ako dve krídlami spojené lietadlá, medzi ktorými je upevnená kozmická loď. Pilotovať ju budú David Mackay a Michael Masucci, okrem nich budú na palube ďalší traja astronauti.

 

Očami zákazníka

Richard Branson chce let otestovať, akoby bol komerčný zákazník. Absolvuje rovnaký výcvik, aký čaká budúcich záujemcov o let do vesmíru. Zameria sa na pohodlie sedadiel, prostredie kabíny či beztiažový zážitok v raketopláne Virgin SpaceShipTwo. Jeho let má byť na nasledujúcom linku streamovaný naživo.

Pre CNN Richard Branson povedal, že mu skutočne nezáleží na tom, či porazí Bezosa. „Naozaj verím, že vesmír patrí nám všetkým. Po vyše šestnástich rokoch výskumu, inžinierstva a testovania stojí Virgin Galactic na čele nového komerčného vesmírneho priemyslu, ktorý má otvoriť priestor ľudstvu a navždy zmeniť svet,“ cituje ho portál Virgin Galactic.

S Bezosom poletí Wally Funková

Jeff Bezos to však zjavne vníma ako súťaž. V ten istý deň, keď Richard Branson zverejnil, kedy poletí do vesmíru, Jeff Bezos oznámil, že s ním poletí ako čestná členka posádky osemdesiatdvaročná Wally Funková, bývalá pilotka. V roku 1961 bola súčasťou programu Mercury 13, v rámci ktorého malo letieť do vesmíru trinásť žien. Nakoniec z toho ale zišlo. Meno víťaza aukcie o vstupenku na palubu Bezosovej vesmírnej lode, ktorý za ňu zaplatil dvadsaťosem miliónov dolárov, dosiaľ ostáva tajomstvom.

Elon Musk o tom, kedy osobne poletí do vesmíru, zatiaľ mlčí. Netají však, že do roku 2050 má v pláne presídliť milión ľudí na Mars.

Zdroje: Virgin Galactic, CNN
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky