Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pozrite sa večer na oblohu

VEDA NA DOSAH

V týchto dňoch sa dá najlepšie pozorovať meteorický roj Lyridy. Môžeme sa tešiť aj na roj Eta Akvaridy.

Muž so psom pozorujúci perseidy, meteorický roj. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Astronomický ústav SAV, v. v. i., upozorňuje na dva úkazy na nebeskej oblohe, ktoré môžeme pozorovať už teraz, t. j. koncom apríla a začiatkom mája. V druhom štvrťroku očakávame dva významné roje – Lyridy a Eta Akvaridy.

Môžete vidieť až deväťdesiat meteorov za hodinu

Lyridy sú meteorický roj činný od 18. do 25. apríla. Najvyššiu frekvenciu dosiahne 22. apríla 2022.

Ide o druhý meteorický roj tohto roka. Prvým sú Kvadrantídy, ktoré sme pozorovali v januári. Meteorický roj pozorovaný každoročne súvisí s periodickou kométou P/Thatcher, ktorá má obežnú dobu 415 rokov. Pozorované maximum činnosti je úzke, trvá približne týždeň, z čoho vyplýva, že šírka prúdu je malá.

V čase najvyššej aktivity môžeme so šťastím pozorovať až 90 meteorov za hodinu. Pravdepodobne sa ale ich počet bude pohybovať okolo čísla pätnásť. Centrálne vlákno má len 200 000 kilometrov. V dráhe prúdu sa vyskytujú zhluky častíc – frekvencie rok od roka silne kolíšu.

Miesto na oblohe, z ktorého meteority zdanlivo vylietajú, takzvaný radiant, je v súhvezdí Lýry, podľa ktorého získal roj svoje meno. Prvý záznam o pozorovaní meteorického dažďa Lyríd je už z roku 687 pred naším letopočtom. Dráha roja prechádza blízko Saturna a jeho gravitačné pôsobenie mení dráhy meteoroidov tak, že nedochádza k ich stretnutiu so Zemou. Aj preto je v niektorých rokoch pozorovaná veľmi nízka frekvencia meteoridov. Podmienky na pozorovanie v roku 2022 sú priemerné – počas maxima aktivity je Mesiac jeden deň pred poslednou štvrťou. Vzhľadom na výšku radiantu nad obzorom sú lepšie podmienky na pozorovanie vždy v druhej polovici noci.

Prvé záznamy o pozorovaní Eta Akvaridy

Eta Akvaridy sú meteorický roj činný od 21. apríla do 18. mája. Najvyššiu frekvenciu dosiahne 6. mája 2022.

Pomenovanie roja Eta Akvaridy pramení z radiantu, ktorý leží v súhvezdí Vodnár, blízko hviezdy Eta Aquarii. Meteorický roj súvisí rovnako ako októbrové Orionidy s periodickou kométou 1P/Halley. Šírka prúdu meteoroidov dosahuje 56 miliónov kilometrov.

Eta Aquaridy patria k deviatim hlavným meteorickým rojom, sú rýchlym rojom s geocentrickou rýchlosťou 64 kilometrov za sekundu. Je to spôsobené tým, že Halleyova kométa, a, samozrejme, aj meteory, ktoré z nej unikli, obiehajú okolo Slnka po dráhe v opačnom smere, ako obieha okolo Slnka naša Zem.

Prvé záznamy o ich pozorovaní sa datujú v čínskych, kórejských a japonských kronikách z roku 401 nášho letopočtu. V tom čase prechádzala dráha Halleyovej kométy oveľa bližšie popri dráhe Zeme ako dnes. Roj je lepšie pozorovateľný z južnej (v maxime aktivity frekvencie do 30 meteorov za hodinu) ako severnej pologule (najviac do 10 meteorov za hodinu).
Podmienky na pozorovanie v roku 2022 sú priaznivé – svit mesiaca bude rušiť len minimálne, keďže v deň maxima je Mesiac tri dni pred prvou štvrťou. Najviac meteorov uvidíme na rannej oblohe pred východom slnka.

Zdroj: Astronomický ústav SAV, iMeteo.

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky