Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Obieha okolo Mesiaca a volá sa CAPSTONE. Čo je to?

VEDA NA DOSAH

Budúcim kozmickým lodiam umožní určiť ich polohu bez toho, aby sa museli spoliehať výlučne na dozor zo Zeme.

CAPSTONE. Ilustrácia: Daniel Rutter/NASA

CAPSTONE. Ilustrácia: Daniel Rutter/NASA

CAPSTONE je kozmická loď, pričom má slúžiť vesmírnej stanici Gateway (Brána), ktorá je súčasťou programu Artemis amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Gateway bude obiehať okolo Mesiaca a poskytne astronautom miesto na zásobovanie a prípravu na ich výlety na mesačný povrch. Prvá ľudská posádka v rámci misie Artemis by mala pristáť na Mesiaci o pár rokov.

Obežné dráhy okolo Mesiaca sú veľmi nestabilné a gravitácia Mesiaca je mimoriadne nepravidelná, takže je naozaj ťažké udržať sa na jeho obežnej dráhe. Ak by kozmická loď obiehala príliš blízko Mesiaca, jeho gravitácia by mohla spôsobiť, že by doň narazila. Na druhej strane ak je od neho príliš ďaleko, vplýva na ňu zemská gravitácia a úplne ju od Mesiaca odtiahne.

Na CAPSTONE je skvelé, že je to prvá kozmická loď, ktorá testovala vstup a udržateľnosť veľmi jedinečnej takmer priamočiarej halo orbity, známej tiež ako NRHO (halo orbita je periodická, trojrozmerná obežná dráha blízko Lagrangeovho bodu L1, L2 alebo L3. Aj keď Lagrangeov bod je iba bodom v prázdnom priestore, jeho zvláštnou charakteristikou je možnosť obiehať ho).

NRHO je v presnom rovnovážnom bode medzi gravitáciami Zeme a Mesiaca, čo ponúka dlhú a stabilnú obežnú dráhu, takže Gateway a budúce kozmické lode nemusia niesť toľko paliva, aby sa na obežnej dráhe okolo Mesiaca udržali. CAPSTONE pomôže navigovať Gateway a bude znižovať aj riziko pre budúce kozmické lode na tejto obežnej dráhe.

Navyše má skutočne inovatívny navigačný systém, ktorý budúcim kozmickým lodiam umožní určiť svoju polohu bez toho, aby sa museli spoliehať výlučne na sledovanie zo Zeme. V súčasnosti obieha okolo Mesiaca niekoľko ďalších aktívnych kozmických lodí a bude ich ešte viac.

Zdroj: Scitechdaily.com
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky