Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

O pár hodín nás čaká polotieňové zatmenie Mesiaca

VEDA NA DOSAH

V maximálnej fáze bude ešte pod obzorom. Po jeho východe však môžeme pozorovať slabé stmavnutie ľavej dolnej časti.

Polotieňové zatmenie Mesiaca. Zdroj: iStockphoto.com

Polotieňové zatmenie Mesiaca. Zdroj: iStockphoto.com

Na Slovensku nastane dnes večer polotieňové zatmenie Mesiaca. V maximálnej fáze bude u nás ešte pod obzorom. Po východe však môžeme vidieť slabé stmavnutie jeho ľavej dolnej časti, uvádza na svojej stránke Slovenský zväz astronómov (SZA).

Úplné zatmenie Mesiaca patrí podľa astronómov k najkrajším úkazom, ktorý obloha ponúka. „Tentoraz sa náš vesmírny spolupútnik ponorí len do zemského polotieňa na 96 percent a nastane polotieňové zatmenie Mesiaca,” približujú odborníci na svojej stránke. Jeho začiatok nastane zhruba o 17.14, maximálnu fázu dosiahne o 19.23 a skončí sa o 20.32.

Slabší a bez jasu

Podľa informácií portálu iMeteo.sk sa bude Mesiac v tomto čase javiť slabší, bez dostatočného jasu. Polotieňové zatmenie Mesiaca je samo o sebe celkom nenápadné, a tak si ho pozorovatelia bez ďalekohľadu alebo patričnej fotografickej výbavy ani nemusia všimnúť.

Ak chcete stmavnutie Mesiaca pozorovať alebo fotiť, nájdite si miesto s dokonale odkrytým východojuhovýchodným obzorom, ideálne vyššie v horách.

Kvetný Mesiac

Niektoré národy, najmä severoamerickí Indiáni, dávali jednotlivým splnom Mesiaca dokonca mená. Májový spln nazvali kvetný Mesiac, keďže v tomto mesiaci je príroda nádherne sfarbená množstvom krásnych kvetov.

Všetky fázy Mesiaca odfotené z jedného miesta. Zdroj: Giorgia Hofer

Všetky fázy Mesiaca odfotené z jedného miesta. Zdroj: Giorgia Hofer

Polotieňovým zatmením sa tohtoročné mesačné divadlo nekončí, 28. októbra nás totiž čaká ešte čiastočné zatmenie. Na to najkrajšie úplné zatmenie sa môžeme tešiť o dva roky, presnejšie 7. septembra 2025.

Zdroje: SZA, iMeteo.sk, Astrofyzikální progresy z Opavy

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky