Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V sobotu preletí medzi Zemou a Mesiacom vzácny asteroid

VEDA NA DOSAH

Vďaka malej vzdialenosti od Zeme budeme môcť asteroid 2023 DZ2 pozorovať malým ďalekohľadom.

Ilustračný obrázok asteroidu. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Zajtra 25. marca 2023 preletí v bezpečnej vzdialenosti popri Zemi novoobjavený asteroid 2023 DZ2. Vedci z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) odhadujú, že bude mať v priemere približne 43 až 95 metrov. Vďaka malej vzdialenosti od Zeme budeme môcť asteroid pozorovať malým ďalekohľadom. Vesmírna agentúra uviedla, že zatiaľ čo blízke priblíženia asteroidov sú pravidelným javom, vesmírny kameň tejto veľkosti preletí v našej blízkosti raz za desať rokov.

Asteroid 2023 DZ2

Asteroid 2023 DZ2 objavili koncom februára tohto roka vedci z observatória Roque de los Muchachos na kanárskom ostrove La Palma. Predpokladá sa, že najbližšie priblíženie k Zemi bude 25. marca okolo 19.51 hod. koordinovaného svetového času (UTC), čiže o 20.51 hod. nášho stredoeurópskeho. Presný čas a ďalšie podrobnosti sa však postupne s ďalšími pozorovaniami budú aktualizovať.

Podľa Centra pre štúdium objektov v blízkosti Zeme agentúry NASA asteroid 2023 DZ2 preletí popri našej planéte vo vzdialenosti 175-tisíc kilometrov, čo je takmer presne polovica cesty k Mesiacu (ten je od Zeme vzdialený 384-tisíc kilometrov).

Patrí do rodiny asteroidov Apollo, ktoré objavil nemecký astronóm Karl Reinmuth v tridsiatych rokoch 20. storočia. Asteroid 2023 DZ2 je klasifikovaný ako objekt v blízkosti Zeme (NEO, near-Earth object). Ide teda o asteroid, ktorý má obežnú dráhu podobnú orbite Zeme, a tak sa k nej môže dostať veľmi blízko. Slnko obehne každých 3,16 roka rýchlosťou 28-tisíc kilometrov za hodinu. Gravitačné pole našej planéty ovplyvní jeho dráhu tak, že sa obežná doba skráti na 3,007 roka.

Kde ho máme na oblohe hľadať?

Pozorovatelia by sa podľa EarthSky mali pozrieť nad juhovýchodný horizont a nájsť hviezdu Sírius ležiacu v súhvezdí Veľký pes a hviezdu Prokyón v súhvezdí Malý pes. Asteroid 2023 DZ2 bude viditeľný na ľavej strane Prokyóna.

Od 20. do 24. marca 2023 sa bude (pri pohľade zo Zeme) pohybovať v súhvezdí Raka. Dňa 25. marca okolo 18.20 hod. sa rozjasní na zdanlivú hviezdnu veľkosť 9,9. No ani v tej chvíli ho nebudeme môcť vidieť voľným okom.

Asteroid dosiahne 4. apríla 2023 perihélium, teda bod, keď bude najbližšie k Slnku. Podľa pôvodných pozorovaní existovalo veľmi malé riziko (s pravdepodobnosťou 1 : 430), že by mohol 27. marca 2026 naraziť do Zeme, ale ďalšie merania tento predpoklad vyvrátili.

Zdroj: CBSnews, Earthsky, Žive

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky