Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nová kométa objavená na Vianoce dostane meno o niekoľko dní

VEDA NA DOSAH

Je to prvý český objav kométy, pri ktorom pozorovateľ nebol v observatóriu fyzicky prítomný, a zároveň je to prvý český objav z južnej pologule.

Kométa zachytená z veľkého Dánskeho (1,54m) ďalekohľadu na Európskom Jižnom observatóriu v Čile.

Kométa zachytená z 1,54-metrového Dánskeho ďalekohľadu v Európskom južnom observatóriu v Čile. Zdroj: Fyzikálny ústav AV ČR. Foto: Autori pozorovania H. Kučáková (Astronomický ústav MFF UK) a K. Hornoch (Astronomický ústav AV ČR).

Vedec Martin Mašek z Fyzikálneho ústavu Akadémie vied Českej republiky (AV ČR) spozoroval novú kométu v noci z 24. na 25. decembra 2024 nad západným obzorom v Argentíne, pričom sám sa nachádzal v českom Liberci.

V Liberci sa pripojil k ďalekohľadu FRAM v Argentíne a prezeral si pás večernej oblohy nad západným obzorom. Okolo polnoci sa dočkal nečakaného vianočného darčeka – zbadal totiž neznámy objekt, ktorý je teraz kandidátom na kométu s provizórnym označením MAS0019.

Viaceré české prvenstvá

Ide tak o prvý český objav kométy, pri ktorom pozorovateľ nebol v observatóriu fyzicky prítomný, a zároveň o prvý český objav z južnej pologule. Nad naším obzorom by sa kométa mala objaviť na prelome februára a marca.

„Jasnosť objavenej kométy je teraz asi tritisíckrát slabšia než najslabšie voľným okom viditeľné hviezdy. Najbližším bodom svojej dráhy okolo Slnka kométa prešla koncom novembra a teraz sa blíži k Zemi. U nás sa nad obzorom vynorí až na prelome februára a marca, keď preletí zo súhvezdia Eridanus do súhvezdia Orión, už však značne zoslabne a na jej vyfotografovanie budú potrebné veľké ďalekohľady,“ uviedol Martin Mašek.

Artefakt alebo reálny objekt?

Pri pozorovaní oblohy sa robí takzvané syntetické trackovanie, keď sa pomocou špeciálneho programu Tycho-Tracker hľadajú pohybujúce sa planétky či kométy a skúša sa skladanie série snímok na seba v rôznych smeroch a rýchlostiach. Tento postup umožňuje nájsť aj menej jasné objekty, než je to možné pri klasickom, konvenčnom hľadaní.

„Nebol som si stopercentne istý, či ide o artefakt, alebo o reálne teleso, a tak som ho skúsil hľadať ďalšiu noc. Po tom, čo sa mi to podarilo, som opatrne napísal Danielovi Greenovi z CBAT (Central Bureau for Astronomical Telegrams) ohľadom možného objavu novej kométy s tým, že vykonám ešte ďalšie, potvrdzujúce pozorovania. Bohužiaľ, tretiu noc bolo v Argentíne zlé počasie, preto som využil ďalší z robotických ďalekohľadov FRAM, konkrétne 135mm teleobjektív umiestnený v čilskom observatóriu Cherenkov Telescope Array neďaleko hory Cerro Paranal, kde bolo jasno, a i v takom malom objektíve bolo teleso bezpečne viditeľné. To už som si bol natoľko istý, že som poslal svoje pozorovanie do Minor Planet Center,“ uviedol Martin Mašek.

Teleso už potvrdili ďalší pozorovatelia

Informácie o možnej novej kométe sa následne objavili na Possible comet confirmation page na webovej stránke Minor Planet Center. V priebehu nasledujúcich dní poslali vlastné pozorovania pozorovatelia z Austrálie a Čile. Tie potvrdzujú existenciu telesa, ktorého dráha sa teraz spresňuje.

V noci na 30. decembra 2024 sa na kométu zameral  1,54-metrový Dánsky ďalekohľad v Čile, ku ktorému majú prístup aj českí astronómovia (Hana Kučáková, AÚ MFF UK, a Kamil Hornoch, ASÚ AV ČR). Urobil snímky, na ktorých je kométa i jej dráha medzi hviezdami veľmi dobre viditeľná.

Oficiálne oznámenie objavu kométy by malo nasledovať už čoskoro. Oficiálne pomenovanie vesmírnych telies spravuje Medzinárodná astronomická únia a kométy podľa týchto pravidiel dostávajú mená po svojich objaviteľoch.

Zdroj: TS Fyzikálny ústav AV ČR

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky