Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Michaela Musilová pozýva na premiéru druhého dokumentu s názvom The Boss – Aconcagua

VEDA NA DOSAH

Astrobiologička Dr. Michaela Musilová predstaví svoj druhý dokumentárny film The Boss - Aconcagua 19. 02. 2025 v zóne s rýchlym občerstvením v Eurovei.

Dr. Michaela Musilová počas expedície na najvyššie vrcholy sveta. Zdroj: Dr. Michaela Musilová

Dr. Michaela Musilová počas expedície na najvyššie vrcholy sveta. Zdroj: Dr. Michaela Musilová

Marsonautku Michaelu Musilovú čaká tento rok aj NASA expedícia na Island, na ktorú ju osobne vyhľadali, aj expedícia na Mount Everest, najvyššiu horu Ázie a sveta. Expedícia na Everest je súčasťou jej vedecko-vzdelávacieho projektu Astro Koruna Zeme. Projekt pozostáva zo siedmich expedícií k najvyššiemu vrcholu na každom svetadiele v spolupráci s NASA a viacerými výskumnými inštitúciami po celom svete.Dr. Michaela Musilová počas expedície na Antarktíde. Zdroj: Dr. Michaela Musilová

Dr. Michaela Musilová počas expedície na Antarktíde. Zdroj: Dr. Michaela Musilová

Dokument The Boss – Aconcagua

Dr. Michaela Musilová aktuálne zháňa partnerov a sponzorov pre svoje expedície. The Boss – Aconcagua je ďalší film zo série dokumentov, ktoré Dr. Musilová natáča v rámci projektu Astro Koruna Zeme. Dokumenty i filmy spájajú výskum spätý s vesmírom a klimatickými zmenami. O prvý dokument Dr. Musilovej s názvom Hakuna Matata Kilimanjaro je záujem po celom svete. Za posledné dva roky bol premietaný na štyroch kontinentoch aj v rámci Ekotopfilm festivalu na Slovensku.

Dokument The Boss – Aconcagua bol natočený v roku 2023, keď tím Dr. Musilovej realizoval druhú expedíciu projektu Astro Koruna Zeme k Aconcague, najvyššiemu vrcholu Južnej Ameriky. Počas expedície zbierala Dr. Musilová geologické a biologické vzorky z extrémneho prostredia vysokej hory pre NASA. Vzorky použijú na štúdium toho, či by mohol za podobných podmienok vzniknúť a existovať život na Marse a na iných vesmírnych telesách.

Záber z expedície na Antarktíde. Zdroj: Dr. Michaela Musilová

Záber z expedície na Antarktíde. Zdroj: Dr. Michaela Musilová

Pokusný králik

Dr. Musilová počas expedície zbierala biologické vzorky aj pre viaceré inštitúcie po celom svete vrátane slovenskej Univerzity Komenského v Bratislave. V rámci štúdia klimatických zmien sledovala, ako sa v unikátnom prostredí vysokých hôr rýchlejšie mení a znečisťuje životné prostredie. Spolu s tímom slúžili ako pokusné králiky v rámci švajčiarskej psychologickej štúdie z Zürišskej univerzity, ktorá bola zameraná na to, ako sa vyvíjajú vzťahy v tímoch v extrémnych podmienkach.

Dôležitou súčasťou projektu Astro Koruna Zeme sú aj vzdelávacie a popularizačné aktivity, ktorých cieľom je zapojiť mladých ľudí do výskumných projektov po celom svete. Dr. Musilová robí osvetové podujatia o svojej práci a svojom výskume i pre školy a pre verejnosť v mnohých končinách Slovenska. Snaží sa vytvoriť možnosti pre študentov a žiakov, aby sa mohli realizovať vo vede a vo vesmírnom sektore. Tiež sa ich snaží motivovať, aby si išli etickým spôsobom za svojimi snami napriek prekážkam.

NASA minulý rok zvýšila spoluprácu s Dr. Musilovou, vybrali ju špeciálne na spoločnú expedíciu na Island. Počas expedície budú zbierať podobné vzorky ako pre projekt Astro Koruna Zeme a Dr. Musilovú požiadali aj o pomoc s osvetovou stránkou expedície.

Dr. Michaela Musilová v ESA. Zdroj: Dr. Michaela Musilová

Dr. Michaela Musilová v ESA. Zdroj: Dr. Michaela Musilová

Práca na unikátnych kozmických technológiách

V roku 2025 čaká Dr. Musilovú v rámci projektu Astro Koruna Zeme aj náročná expedícia na Mount Everest. Unikátny projekt vedie Dr. Musilová v spolupráci s NASA a s rôznymi univerzitami a firmami po celom svete. Zatiaľ tím Michaely Musilovej úspešne realizoval výskumné a vzdelávacie aktivity počas expedícií k najvyššiemu vrcholu Afriky (2022), Južnej Ameriky (2023), Severnej Ameriky (2024) a Antarktídy (2025).

Expedície Dr. Musilovej k Aconcague a k Denali, najvyššiemu vrcholu Severnej Ameriky, podporilo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky. Okrem projektu Astro Koruna Zeme sa v roku 2024 Dr. Musilová venovala aj výskumu spojenému so simulovanými misiami na Mesiac a Mars. V rámci spolupráce na týchto témach s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) jej vyšla publikácia v prestížnom vedeckom žurnále Nature NPJ Microgravity.

Vesmírna vedkyňa Dr. Musilová naďalej pracuje so slovenskými firmami ako NEEDRONIX, s ktorou otvoria v Bratislave v spolupráci s ESA špeciálne centrum na testovanie a kalibráciu optických senzorov. Pripravujú tiež unikátne kozmické technológie pre české satelity AMBIC a QUVIK. So slovenskou firmou Hermes LabSystems začali spoluprácu spojenú so stravou a s dezinfekciou v simulovaných vesmírnych podmienkach.

Ak by ste sa chceli zapojiť do projektov Dr. Musilovej alebo ich podporiť, informácie o tom nájdete TU.

Zdroj: TS Michaela Musilová

(LDS)

Vizitka

astrobiologička

Dr. Michaela Musilová | astrobiologička

Je astrobiologička, autorka a takzvaná marsonautka. Michaela viedla výskum spojený s vesmírom v inštitúciách po celom svete, vrátane: NASA, Európskej vesmírnej agentúre (ESA), CalTech, University College London, Chiba University (Japonsko), Kanadsko-Francúzsko-Havajské observatórium a mnohých ďalších. Ako veliteľka posádky viedla zatiaľ najviac simulovaných misií na Mars a Mesiac (vyše 30), pod záštitou NASA a veľa medzinárodných organizácií. Michaela bola tak isto niekoľko rokov riaditeľkou vesmírnej výskumnej stanice HI-SEAS na Havaji. V súčasnosti je Michaela prezidentkou a zakladateľkou neziskovej organizácie XtremeFrontiers v USA. Je priekopníčkou jedinečného celosvetového projektu: Astro Koruna Zeme. Predstavuje svetovú novinku v kombinovaní expedícií na najvyššiu horu každého kontinentu spolu s vedeckým výskumom v spolupráci s NASA a inštitúciami po celom svete, vzdelávacími aktivitami a natáčaním dokumentárnych filmov. Michaelina práca bola ocenená mnohými vyznamenaniami, medzi ktoré patria Forbes Slovensko 30 pod 30 rokov; 100 najlepších profesionálov v oblasti letectva a kozmonautiky na LinkedIn (2021 & 2022); a grant Emerging Space Leaders. Bola dokonca vybraná na cestu do Antarktídy s najväčšou expedíciou žien-vedkýň. Veľkou časťou Michaelinej práce je prednášanie pre poslucháčov všetkých vekov po celom svete. Jej osvetová práca, práca s medzinárodnými médiami a jej biografia, Žena z Marsu, majú za cieľ pomôcť vzdelávať a posilniť postavenie mladých ľudí po celom svete. K tomu Michaela pomáha ostatným uspieť vo vesmírnom sektore na Medzinárodnej vesmírnej univerzite, ako veľvyslankyňa pre Space ScAvengers a vedúca výskumu NEEDRONIX.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup