Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Mesiac môže byť podľa novej štúdie až o 40 miliónov rokov starší, než si vedci mysleli

Andrea Fedorovičová

Uviedol to medzinárodný tím odborníkov po tom, čo preskúmal kryštály lunárneho prachu privezeného na Zem misiou Apollo 17 v roku 1972.

Kryštály objavené na Mesiaci sú staré najmenej 4,46 miliardy rokov. Zdroj: iStockphoto.com

Kryštály objavené na Mesiaci majú najmenej 4,46 miliardy rokov. Zdroj: iStockphoto.com

Mesiac je približne o 40 miliónov rokov starší, než vedci dosiaľ predpokladali. Uviedol to medzinárodný tím odborníkov, ktorý preskúmal kryštály lunárneho prachu. Ten na Zem priviezla misia Apollo 17 v roku 1972, čo bol zatiaľ posledný kozmický let, počas ktorého človek vystúpil na povrch našej prirodzenej družice. Presný vek Mesiaca, ktorý obieha okolo Zeme niekoľko miliárd rokov, bol doteraz predmetom odborných diskusií.

„Je neuveriteľné, že môžeme mať dôkaz o tom, že kus horniny je najstarším kúskom Mesiaca, aký sme dosiaľ našli. Je to oporný bod pre toľko otázok týkajúcich sa Zeme,“ uviedla vedúca autorka štúdie, zverejnenej v odbornom časopise Geochemical Perspectives Letters, Jennika Greerová z Glasgowskej univerzity.

Vedci odhadujú, že zhruba 100 miliónov rokov po vzniku slnečnej sústavy, keď sa už sformovali planéty, narazilo do Zeme teleso vo veľkosti Marsu a vymrštilo do jej okolia množstvo materiálu, z ktorého napokon vznikol Mesiac. Neuveriteľná energia pri náraze spôsobila, že povrch družice bol najprv roztavený, pričom magmatický oceán nakoniec stuhol.

Kryštály, ktoré vedci skúmali v rámci novej štúdie, vznikli práve počas tohto ochladzovania a ich zloženie vedcom ponúka možnosť preskúmať ich vek aj vek samotného Mesiaca. Jeho presné určenie však môže byť zložité.

Doterajšie výskumy naznačovali, že Mesiac má približne 4,42 miliardy rokov. Nové zistenia ukazujú, že kryštály objavené na Mesiaci majú najmenej 4,46 miliardy rokov.

„To posúva vek prvej zachovanej lunárnej kôry zhruba o 40 miliónov rokov a stanovuje minimálny vek vzniku Mesiaca do 110 miliónov rokov po vzniku slnečnej sústavy,“ uviedli odborníci.

Zatmenie Mesiaca už dnes

Oslávte dnes úspech vedcov pohľadom na nočnú oblohu, kde sa bude po dlhom čase odohrávať jedinečný úkaz – čiastočné zatmenie Mesiaca.

Už od 21.00 hod. budete môcť na oblohe vidieť stmavnutý ľavý spodný okraj Mesiaca. Samotné čiastočné zatmenie nastane o 21.35 hod. a potrvá do 22.53 hod., pričom ďalšiu polhodinu sa bude pomaly dostávať z polotieňa.

V maximálnej fáze o 22.14 hod. bude zatmenie viditeľné aj bez ďalekohľadu, no ak použijete triéder alebo aspoň malý ďalekohľad, určite budete nadšení. Môžete si totiž všimnúť, že časť Mesiaca ponorená do tieňa nebude úplne tmavá, ale červenohnedá. Vplyvom lomu svetla v zemskej atmosfére sa časť slnečného svetla dostane aj do úplného tieňa Zeme.

Ďalšie čiastočné zatmenie Mesiaca na našom území nás čaká 18. septembra 2024 a úplné až 7. septembra 2025.

Zdroje: The Guardian, České noviny, Webnoviny

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky