Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kto poletí na Mesiac? NASA čaká ťažké rozhodnutie

VEDA NA DOSAH

Niekedy na jar tohto roka sa dozvieme, ako bude vyzerať štvorčlenná posádka programu Artemis.

Zdroj: NASA

Zdroj: NASA

Niekedy na jar tohto roka sa dozvieme, ako bude vyzerať štvorčlenná posádka Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorá poletí na Mesiac v rámci programu Artemis. Ľudské nohy sa po 50 rokoch opäť dotknú povrchu našej prirodzenej družice, a to najskôr v roku 2025. Astronautov tam dovezie najvýkonnejšia raketa, aká bola kedy postavená, za cenu blížiacu sa k sto miliardám dolárov.

Výber je vysokoutajovaný

Aj napriek svojej extrémnej medializácii drží NASA pod pokrievkou akékoľvek informácie, ktoré by mohli naznačiť vybrané mená. Jedno je však isté, na Mesiac poletia traja Američania a jeden Kanaďan.

Vďaka práci CNN sa však na verejnosť dostali odhady mien kandidátov, ktorí postúpili do užšieho výberu. Pravdepodobne sú nimi Kanaďan Jeremy Han, vyznamenaní námorní letci Reid Wiseman a Victor Glover a prvý čisto ženský tím v histórii, ktorý vystúpil do otvoreného vesmíru Christina Kochová a Jessica Meirová, vojenská pilotka Anne McClainová a skúsená veteránka Stephanie Wilsonová.

Spočiatku mala NASA vybrať posádku Artemis z pôvodnej skupiny iba 18 astronautov, ktorá bola predtým považovaná za „tím Artemis“. Namiesto toho rozšírili skupinu kandidátov na všetkých 41 aktívnych astronautov NASA.

Posádka NASA Artemis: Randy Bresnik, Victor Glover, Jeremy Hansen, Christina Koch, Anne McClain, Jessica Meir, Stephanie Wilson a Reid Wiseman. Zdroj: NASA

Kandidáti posádky Artemis: Randy Bresnik, Victor Glover, Jeremy Hansen, Christina Koch, Anne McClain, Jessica Meir, Stephanie Wilson a Reid Wiseman. Zdroj: NASA

Kto rozhoduje o tíme?

Kto bude tvoriť ten správny tím a na základe čoho ho vyberú? Na túto otázku vedia odpoveď len traja kľúčoví ľudia v Johnsonovom vesmírnom stredisku NASA v Houstone, kde od roku 1961 žil a trénoval každý americký astronaut.

Prvou osobou zodpovednou za rozhodovací proces je hlavný astronaut, ktorého rolu v súčasnosti zastáva zástupca Drew Feustel. Druhým rozhodcom je vedúci Riaditeľstva pre letové operácie Norm Knight, po ňom nasleduje riaditeľka Johnsonovho vesmírneho strediska Vanessa Wycheová, ktorá je zodpovedná za podpísanie štyroch finálnych mien.

Aké predpoklady treba mať?

„Už len samotný fakt mať odvahu ísť do vesmíru a zachovať si pri tom chladnú hlavu si vyžaduje určitú dávku zručnosti, skúseností a zrelosti,“ povedal bývalý astronaut Garrett Reisman. Posádka sa určite nebude cítiť ako v hoteli, astronauti budú musieť vydržať nepohodlné prostredie v stiesnenej kapsule v tvare žuvačky so šírkou 5 metrov približne 10 dní. Letecká špecialistka Stephanie Wilsonová, najstaršia kandidátka, má 56 rokov a bola pridaná na zoznam potenciálnych astronautov ešte v roku 1996.

„Vybraný astronaut musí byť dobrým tímovým hráčom, musí mať technické znalosti, zmysel pre poriadok a pravidlá, napríklad musí vedieť vysypať odpadkový kôš, keď je plný. Práve takéto vlastnosti hľadáme,“ povedal Wiseman.

Niekedy však rozhodujú aj maličkosti, ako je napríklad veľkosť skafandra. Ak je na výber len stredný a veľký, zatiaľ čo vy potrebujete extra veľký, máte smolu. Môže ísť o drobnosti, ktoré nie sú vždy veľmi férové a transparentné.

Naplánované misie

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kedy sa loď Orion dostane na obežnú dráhu okolo Mesiaca a potom pôjde naspäť k Zemi. Termín: koniec roku 2022.
  • Artemis 2: Pilotovaný let okolo Mesiaca. Termín: máj 2024.
  • Artemis 3: Pristátie človeka na Mesiaci. Termín: najskôr v roku 2025.
  • CLPS: Doprava vedeckých experimentov na povrch Mesiaca ako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021.

Zdroj: CNN

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky