Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Dopadne dnešný tretí test najväčšej rakety Super Heavy s loďou Starship úspešne?

Justína Mertušová

Zostava potrebuje dosiahnuť obežnú dráhu, čo sa počas dvoch doterajších testovacích letov nepodarilo.

Starship Super Heavy počas druhého štartu. Zdroj: SpaceX

Starship Super Heavy počas druhého štartu. Zdroj: SpaceX

Spoločnosť SpaceX plánuje dnes 14. marca tretí testovací let svojej lode Starship a rakety Super Heavy. Obria zostava má v budúcnosti dopraviť astronautov na Mesiac v rámci misie Artemis 3, aktuálne plánovanej na rok 2026. Než sa tak ale stane, musí Starship prekonať niekoľko prekážok. Predovšetkým je nutné, aby zostava dosiahla obežnú dráhu, čo sa počas dvoch doterajších testovacích letov nepodarilo.

Živý prenos letového testu sa začne približne 30 minút pred štartom. Rovnako ako v prípade všetkých vývojových testov sa môže, a pravdepodobne sa aj bude, harmonogram meniť. Štart môžete sledovať na stránke https://youtu.be/5dqRQPpx4zM.

Možno je to náhoda alebo organizovaný plán, ale 14. marca sa oslavuje tiež Deň pí, pretože pí sa všeobecne zaokrúhľuje na hodnotu 3,14. V tento deň navyše oslavujeme narodeniny velikána Alberta Einsteina. A okrem toho v novembri 2019 vyhlásila 40. generálna konferencia UNESCO 14. marec za Medzinárodný deň matematiky.

14Mar
Pohľad na planétu Zem z vesmíru. Zdroj: iStockphoto.com
Iné | celé Slovensko

Priamy prenos štartu rakety SuperHeavy s vesmírnou loďou Starship

Prinášame vám priamy prenos v češtine z testovacieho štartu rakety SuperHeavy B10 s vesmírnou loďou Starship 28. V rámci tohto...

Starship Super Heavy počas testovania tankovania neďaleko Boca Chica v Texase. Zdroj: SpaceX

Starship Super Heavy počas testovania tankovania neďaleko Boca Chica v Texase. Zdroj: SpaceX

Prvé dve testovania

Prvé dva pokusy vynesenia rakety nedosiahli obežnú dráhu, ale ak by sa im to podarilo, pristáli by blízko Havaja. Tentoraz Starship zamieri do Indického oceánu. SpaceX tvrdí, že vďaka tomu môžu vykonať viac typov testov na trase.

Počas prvého testu v apríli minulého roku sa nepodarilo oddeliť prvý a druhý stupeň rakety a zostava bola riadene zničená približne štyri minúty po štarte. Napriek tomu, že druhý pokus v novembri dopadol o poznanie lepšie, ani pri ňom sa nepodarilo naplniť všetky plány. Starship úspešne odštartovala a novým spôsobom sa podarilo oddelenie druhého stupňa.

Problémom bol však mohutný urýchľovací modul rakety, ktorý explodoval krátko po svojom oddelení. Horný stupeň bol po 8 minútach a 4 sekundách po štarte automatickým systémom zničený tiež. Podľa vyjadrenia SpaceX bolo najpravdepodobnejšou príčinou explózie Raptora zablokovanie filtra kvapalného kyslíka.

Druhý letový test Starshipu dosiahol množstvo významných míľnikov a poskytol odborníkom ďalšie údaje, aby mohli vo vývoji rýchlo napredovať ďalej.

Podľa februárových informácií predstaviteľa amerického leteckého úradu FAA chce SpaceX tento rok zrejme uskutočniť minimálne deväť štartov Starshipu.

Pohonné hmoty otestované, stanica chýba

Spoločnosť vykonala v marci kritický test tankovania vo svojom zariadení Starbase neďaleko Boca Chica v Texase. Počas testu bolo do rakety napumpovaných viac ako 4,5 milióna kilogramov tekutého metánu a tekutého kyslíka. Starship bude po prvýkrát používať motory Raptor s elektrickým systémom vektora ťahu a plánuje sa tiež zrýchliť proces tankovania pred štartom.

Aj napriek extrémnej veľkosti a dobrým zásobám nebude môcť raketa ísť priamo na Mesiac. Musí sa zastaviť na obežnej dráhe Zeme, aby doplnila palivo v momentálne neexistujúcej stanici. Tankovanie kryogénnych pohonných látok vo vesmíre nebolo ešte nikdy odskúšané.

Spoločnosť SpaceX implementovala hardvérové ​​zmeny na nadchádzajúce lety lode Starship s cieľom zlepšiť zníženie úniku paliva, požiarnu ochranu a zdokonalené operácie spojené s odvzdušňovaním. Prechod z hydraulického systému riadenia na úplne elektrický systém motorov Raptor tiež odstraňuje potenciálne zdroje horľavosti.

Zdroj: SSJH, Space, Kosmonautix, SatNews

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky