Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čaká nás druhý pokus štartu Starship, najväčšej a najvýkonnejšej rakety sveta

VEDA NA DOSAH

Spoločnosť SpaceX verí, že 17. november 2023 sa zapíše do dejín.

Raketa Spaceship. Zdroj SpaceX

Loď Starship. Zdroj: SpaceX

Ambiciózna opakovane použiteľná loď Starship bude čeliť ďalšej kritickej skúške pravdepodobne zajtra 17. novembra 2023, keď sa spoločnosť SpaceX Elona Muska pokúsi o jej druhý štart. Spoločnosť momentálne čaká, či dostane zelenú od regulačných orgánov.

Vedecká, ale aj laická verejnosť s očakávaním sleduje, či sa druhý pokus neskončí ďalším kolosálnym výbuchom. Raketa sa pokúsila o svoj prvý štart pred šiestimi mesiacmi 20. apríla 2023, no po niekoľkých minútach po opustení štartovacej rampy prešla ohnivým sebazničením.

Živý webový prenos by sa mal začať o 14.00 hod. stredoeurópskeho času. Online v češtine ho prináša kosmonautix.cz, prenos môžete sledovať na ich YouTube kanáli. Letový plán bude podobný ako v apríli. Loď Starship má uskutočniť takmer celý oblet Zeme a pristáť západne od USA, neďaleko Havajských ostrovov.

18Nov
Pohľad na systém motorov Super Heavy. Zdroj: Twitter SpaceX
Iné | celé Slovensko

Starship: Orbitálny test – priamy prenos

Spoločnosť SpaceX plánuje uskutočniť orbitálny let jej novej lode Starship s raketou Super Heavy. Jedná sa o druhý pokus. Sledujte...

Čaká sa už len na zelenú

Na rakete, ktorá má v budúcnosti dopraviť astronautov na Mesiac, Mars a ďalej do vesmíru, spoločnosť od apríla vykonala viac ako tisíc zmien. Tie sa týkajú nie iba samotných raketových motorov s vyšším výkonom, efektivitou a spoľahlivosťou, ale aj iných technologických zlepšení. Podľa vyhlásení je opäť pripravená na štart.

„Práve sme boli informovaní, že schválenie by malo prebehnúť včas, teda do piatka,“ uviedol na svojom twitteri Elon Musk. SpaceX totiž ešte čaká na schválenie Federálnou správou pre letectvo (FAA). To závisí od environmentálnych posudkov, ktoré FAA nedávno dokončila po prebehnutí bezpečnostných hodnotení.

Rakety spoločnosti SpaceX. Zdroj: SpaceX

Rakety spoločnosti SpaceX. Zdroj: SpaceX

Nová a lepšia

Raketa dosahuje impozantnú výšku 120 metrov a pozostáva z dvoch stupňov: prvý stupeň Super Heavy poháňa 33 motorov, druhý je vybavený troma klasickými motormi Raptor a troma raketovými motormi Raptor optimalizovanými na prevádzku vo vákuu. Kľúčovou inováciou je, že prvý stupeň je navrhnutý tak, aby sa mohol znovu použiť, čím sa znížia celkové náklady. Veľmi podstatnou zmenou pri druhom pokuse bude spôsob oddelenia prvého stupňa od druhého.

Samotná kozmická loď Starship sa mala v apríli odpojiť od prvostupňovej rakety Super Heavy po troch minútach od štartu. Tento manéver však zlyhal približne vo výške 38 kilometrov nad zemským povrchom. Počas prvého pokusu o vzlet utrpela štartovacia rampa značné škody, no plochu už prestavali a nainštalovali na ňu systém pracujúci s vodou, ktorý aj otestovali. Prúdy vody uvoľnené počas zapaľovania motora sú určené na zmiernenie akustických vĺn a obmedzenie vibrácií.

„Vďaka prvému letovému testu Starship sme získali množstvo poznatkov, ktoré priamo prispeli k niekoľkým zlepšeniam dopravnej aj pozemnej infraštruktúry s cieľom zvýšiť pravdepodobnosť úspechu pri budúcich letoch,“ napísala spoločnosť SpaceX vo svojom vyhlásení.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) chce využiť loď Starship na pristátie svojich astronautov na povrchu Mesiaca počas misie Artemis 3, ktorá je oficiálne naplánovaná na rok 2025.

Zdroj: ARSTechnica, TheStreet, VTM

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky