Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Do Aurelia zavíta svetoznámy astronóm a astrofotograf Zdeněk Bardon

VEDA NA DOSAH

V priestoroch zážitkového centra vedy si zaspomína na svoje zaujímavé cesty a pokrstí novú knižku.

Plagát: Prednáška astronóma Zdeňka Bardona a krst knihy

Vizuál k sobotňajšiemu podujatiu. Zdroj: ZCV Aurelium

Do Zážitkového centra vedy Aurelium zavíta v sobotu 23. septembra od 15.00 do 19.00 so svojou prednáškou a novou publikáciou Mojí milenkou je vesmír (2023) svetoznámy astronóm a astrofotograf Zdeněk Bardon.

Vášeň pre fotografiu a láska k vesmíru ho sprevádzajú od detstva, keď ako mladý nadšenec zostrojil ďalekohľad z lepenky a babičkiných okuliarov. Odvtedy svoj talent vyladil na oveľa vyššiu úroveň: stal sa z neho svetoznámy astrofotograf a zostrojil si vlastné automatické roboticky riadené observatórium, ktoré má doma na záhrade pri Hradci Králové.

Jeho automatizované astronomické observatórium bolo základom pre automatizáciu ďalekohľadov mnohých zahraničných observatórií po celom svete.

Domáce automatizované astronomické observatórium Z. Bardona. Zdroj: archív ZB

Domáce automatizované astronomické observatórium Z. Bardona. Zdroj: archív ZB

Stál pri budovaní významných observatórií, ďalekohľadov i laserovej stanice

Bardon okrem toho stál pri budovaní monumentálnych observatórií a uskutočnil množstvo astronomických expedícií po celom svete. Bol i pri robotizácii najväčšieho českého 2-metrového ďalekohľadu v Ondřejove (AsÚ AV ČR), laserovej stanice OGS na Tenerife (ESA) či Dánskeho 1,54-metrového ďalekohľadu na observatóriu v La Silla v Chile. Stal sa čestným členom Medzinárodnej astronomickej únie (IAU), Českej astronomickej spoločnosti (ČAS) a Slovenského zväzu astronómov (SZA) a založil fotografickú súťaž Česká astrofotografia mesiaca (ČAM).

Na podujatí porozpráva Bardon návštevníkom zaujímavosti zo svojich ciest, ale najmä pokrstí svoju novú knihu. Súčasťou stretnutia bude aj výstava fotografií, ktorá v Aureliu na Bojnickej 3 v Bratislave potrvá do konca novembra 2023.

Vstup na podujatie, ktoré vzniká i v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov, je voľný.

Zdroj: TS ZCV Aurelium
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky