Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čaká nás ružový superspln

VEDA NA DOSAH

V utorok 27. apríla o 6.30 ráno bude druhý najväčší spln v tomto roku.

superspln_iStock-653486498

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Na peknú príležitosť pre milovníkov a fotografov oblohy upozorňuje portál astro-novinky.eu, podľa ktorého si tohtoročný aprílový spln vyslúžil hneď dve prezývky. Jednou z nich je ružový spln, čo ale nemá nič spoločné s jeho zafarbením, ale s tradíciou amerických farmárov. Podľa ich starých ročeniek mal totiž každý spln vlastné meno a ten aprílový nazvali podľa ružovej farby obľúbených skalničiek floxov šidlolistých (Phlox subulata), pôvodom zo Severnej Ameriky, ktoré začínajú kvitnúť práve v apríli. Druhá prezývka vyplýva z toho, že pôjde zároveň o takzvaný superspln.

Vzdialenosť Mesiaca od Zeme sa mení

Čo je superspln? Astro-novinky.eu vysvetľujú, že nebeská mechanika Mesiacu „velí“, aby neobiehal okolo Zeme po presnej kruhovej dráhe, ale po mierne výstrednej elipse, preto je niekedy k Zemi bližšie (čomu sa hovorí prízemie) a niekedy ďalej (odzemie). Vzhľadom na to, že časy prízemia a odzemia nesúvisia s mesačnými fázami, môžu byť okamihy najväčšieho či najmenšieho priblíženia Mesiaca k Zemi v ľubovoľných fázach.

A presne o to ide. Keď totiž prízemie nastane práve v dobe, keď je Mesiac v splne, spln bude o niečo väčší ako tie, ktoré sa s dobou prízemia nezhodli. Záleží len na tom, ako veľmi sa čas prízemia kryje s časom splnu a ako blízko v danom prízemí Mesiac od Zeme je (vzdialenosť Mesiaca sa pri rôznych prízemiach líši). Niektoré splny sú preto viac „super“ a iné menej. Pokiaľ chcete vidieť aj najväčší spln tohto roku, počkajte si na západ mesiaca okolo piatej ráno 26. mája.

Zdroj: astro-novinky.eu
(GL)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky