Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Astronómovia zachytili najväčší a najdlhšie trvajúci kozmický výbuch vo vesmíre

VEDA NA DOSAH

Výbuch známy ako AT2021lwx trvá už viac ako tri roky.

Umelecké stvárnenie narastania čiernej diery. Zdroj: John A. Paice, johnapaice.com

Umelecké stvárnenie narastania čiernej diery. Zdroj: John A. Paice, johnapaice.com

Tímu astronómov z University of Southampton sa podarilo zachytiť najväčší kozmický výbuch, ktorý kedy ľudstvo zaznamenalo.

Explózia je oproti ktorejkoľvek známej supernove viac ako 10-krát jasnejšia a trikrát jasnejšia ako najjasnejšia udalosť, pri ktorej spadne hviezda do supermasívnej čiernej diery. Výbuch známy ako AT2021lwx trvá už dlhšie ako tri roky, čo je v porovnaní s väčšinou supernov, ktoré sú viditeľné len niekoľko mesiacov, rádovo viac.

Výskumníci publikovali svoje zistenia v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Ako k tomu došlo?

Podľa štúdie sa jav uskutočnil takmer osem miliárd svetelných rokov ďaleko, keď mal vesmír približne šesť miliárd rokov. Astronómovia si však stále nie sú istí, čo výbuch spôsobilo. Predpokladajú, že ide o výsledok obrovského oblaku plynu (najskôr vodíka) alebo prachu, možno tisíckrát väčšieho ako naše Slnko, ktorý bol násilne narušený supermasívnou čiernou dierou. Fragmenty mraku boli pohltené, pričom by cez jeho zvyšky vyšli rázové vlny.

Minulý rok boli astronómovia svedkami najjasnejšej explózie v histórii – záblesku gama žiarenia, známeho ako GRB 221009A. Hoci bolo jasnejšie ako AT2021lwx, trvalo len zlomok času, čo znamená, že celková energia uvoľnená výbuchom AT2021lwx bola oveľa väčšia.

AT2021lwx bol po prvýkrát detegovaný v roku 2020 zariadením Zwicky Transient Facility v Kalifornii a následne zachytený systémom ATLAS so sídlom na Havaji. Tieto zariadenia skúmajú nočnú oblohu, aby odhalili prechodné objekty, ktorých jas sa rýchlo mení, čo spôsobujú kozmické udalosti, ako sú napríklad supernovy alebo asteroidy a kométy. Až doteraz však vedci netušili, aký rozsah výbuch skutočne mal.

Extrémne jasný objekt

Analýzou spektra svetla, jeho rozdelením na rôzne vlnové dĺžky a meraním rozličných absorpčných a emisných vlastností spektra sa tímu podarilo zmerať vzdialenosť k objektu.

„Keď poznáte vzdialenosť k objektu a žiarenie, môžete vypočítať jas objektu pri jeho zdroji. Keď sme tieto výpočty vykonali, uvedomili sme si, že ide o extrémne jasný objekt,” hovorí profesor Sebastian Hönig z University of Southampton, spoluautor výskumu.

Jediné veci vo vesmíre, ktoré sú také jasné ako AT2021lwx, sú kvazary – supermasívne čierne diery s konštantným prúdom plynu, ktorý na ne dopadá vysokou rýchlosťou.

Tím sa chystá zhromaždiť viac údajov o výbuchu z merania rôznych vlnových dĺžok vrátane röntgenových lúčov, ktoré by mohli odhaliť povrch, teplotu objektu a prebiehajúce procesy. Vedci taktiež plánujú pripraviť vylepšené výpočtové simulácie, aby otestovali, či zodpovedajú ich teórii o tom, čo výbuch spôsobilo.

Zdroj: Phys.org

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky