Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ariane 5 so sondou JUICE Európskej vesmírnej agentúry úspešne vyštartovala z kozmodrómu

VEDA NA DOSAH

Štartovacia sekvencia prebehla podľa plánu. Kozmická loď sa vydala na osemročnú cestu k Jupiteru.

Raketa Ariane 5 so sondou JUICE odštartovala do vesmíru. Zdroj: ESA

Raketa Ariane 5 so sondou JUICE odštartovala do vesmíru. Zdroj: ESA

Po neúspešnom štvrtkovom pokuse odštartovala z kozmodrómu v Kourou vo Francúzskej Guyane pred niekoľkými minútami raketa Ariane 5, ktorá do vesmíru vyniesla sondu JUICE.

Kozmická loď sa vydala na osemročnú cestu k Jupiteru, kde sa zameria predovšetkým na prieskum troch ľadových mesiacov planéty – Európy, Kalista a najmä Ganymeda – a pokúsi sa zistiť, či by na nich mohol existovať život.

Vo štvrtok štart rakety so sondou zrušili krátko pred zapnutím motorov pre výstrahu pred bleskami. Dnes prebehla štartovacia sekvencia podľa plánu.

Štart rakety Ariane 5 so sondou JUICE s komentárom českého publicistu a popularizátora kozmonautiky Dušana Majera si môžete pozrieť aj na nasledujúcom videu:

Sonda JUICE je vybavená desiatimi prístrojmi vrátane optických kamier, spektrometrov a snímačov elektrického a magnetického poľa. Výskumný tím z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, v. v. i. (ÚEF SAV, v. v. i.) v Košiciach pre misiu JUICE vyvinul a dodal takzvaný anti-koincidenčný detektorový modul ACM. Jeho úlohou je zabezpečiť efektívnu detekciu častíc nižších energií na pozadí silného ionizujúceho žiarenia, najmä vysokoenergetických elektrónov z intenzívnych radiačných Van Allenových pásov Jupitera.

Na projekte prvej európskej sondy, ktorá preskúma Jupiter, pracuje ESA už od začiatku minulého desaťročia. Misia stála približne 1,6 miliardy eur. Na vývoji a testovaní sondy a zariadení sa podľa ESA podieľalo vyše 2 000 ľudí z 23 krajín.

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky