Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci urobili jedinečné zábery morského slimáka v rekordnej hĺbke

VEDA NA DOSAH

Do dnešného dňa klasifikovali viac ako 400 druhov slimákov, ktoré žijú v širokej škále biotopov od plytkých vôd až po hlboký temný oceán.

Austrálski vedci nakrútili morského slimáka 8 336 metrov pod morom. Zdroj: Deep Sea Research Centre Minderoo-UWA

Austrálski vedci nakrútili morského slimáka 8 336 metrov pod morom. Zdroj: Deep Sea Research Centre Minderoo-UWA

Austrálskym vedcom sa podarilo zachytiť na video morského slimáka z čeľade morských lúčoplutvých rýb v rekordnej hĺbke. Zábery urobili pomocou autonómneho hlbokomorského plavidla v priekope Izu-Ogasawara presne 8 336 metrov pod morom.

Dva dni potom, ako video nakrútili, sa vedcom podľa informácií magazínu The Guardian v japonskej priekope podarilo v hĺbke 8022 metrov pod morom zachytiť ešte dva slimáky druhu Pseudoliparis belyaevi. Tím uviedol, že išlo o jedny z mála rýb, ktoré sa podarilo zachytiť v hĺbke väčšej ako 8-tisíc metrov.

Do dnešného dňa vedci klasifikovali viac ako 400 známych druhov slimákov, ktoré žijú v širokej škále biotopov od plytkých vôd až po hlboký temný oceán.

Ako uvádza vedúci expedície, zakladateľ Deep Sea Research Centre Minderoo-UWA profesor Alan Jamieson, morské slimáky môžu žiť približne o tisíc metrov hlbšie ako iné hlbokomorské ryby vďaka špecifickým modifikáciám. Nemajú napríklad plávacie mechúry a na povrchu tela sa im miesto šupín vytvorila želatínová vrstva.

Podobný úspech zožal Jamieson už v roku 2017, keď v Mariánskej priekope nakrútil morského slimáka v hĺbke 8178 metrov.

Zdroj: The Guardian
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky