Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Austrálii očkujú koaly proti chlamýdiám. Infikovaná je približne polovica ich populácie

VEDA NA DOSAH

V Novom Južnom Walese preto zaviedli očkovací program. Vakcínu testovali na stovkách koál v záchranných centrách.

V Queenslande je chlamýdiami infikovaná približne polovica divokých koál. Zdroj: iStockphoto.com

V Queenslande je chlamýdiami infikovaná približne polovica divokých koál. Zdroj: iStockphoto.com

Austrálski vedci začali očkovať divo žijúce koaly proti chlamýdiám. V rámci nového ambiciózneho očkovacieho programu v Novom Južnom Walese plánujú postupne odchytiť a zaočkovať zhruba polovicu tamojšej populácie, teda asi 50 jedincov.

Vakcínu, ktorú koalám podávajú, testovali už na niekoľkých stovkách koál, ktoré priviezli do záchranných centier pre voľne žijúce zvieratá s inými ťažkosťami. Podľa výskumníkov by mala byť pre koaly bezpečná.

Očkujú ich použitím pasce

Koaly odborníci očkujú použitím pasce, ktorú vybudujú okolo kmeňa stromu, kam zviera zo stromu po určitom čase zlezie. V neškodnej klietke mu najprv podajú anestéziu, následne ho zaočkujú a 24 hodín držia pod kontrolou. Koala je napokon označená ružovou farbou na chrbte, aby sa zamedzilo opakovanému očkovaniu jedného zvieraťa, a vypustená do voľnej prírody.

Očkovanie prvej testovacej skupiny sa po dvoch mesiacoch pomaly chýli ku koncu. Zámerom vedcov je v rámci očkovacieho programu zároveň vyhodnotiť, aké percento koál potrebujú zaočkovať, aby sa výrazne znížilo šírenie nákazy a ochorenia, ktoré koaly nemilosrdne zabíja.

Nakazia sa pri párení

Austrálske populácie divokých koál za posledné dve desaťročia prudko klesli. Minulý rok vo februári ich dokonca austrálska federálna vláda vo východných regiónoch Nového Južného Walesu, Queenslandu a územia austrálskeho hlavného mesta vyhlásila za ohrozené. Podľa hodnotenia vlády je situácia taká vážna, že by do roku 2050 mohli dokonca úplne vyhynúť.

Koaly infikované chlamýdiami ochorejú tak intenzívne, že nedokážu liezť po stromoch, aby si zaobstarali potravu alebo utiekli pred dravcami. Zdroj: iStockphoto.com

Koaly infikované chlamýdiami ochorejú tak intenzívne, že nedokážu liezť po stromoch, aby si zaobstarali potravu alebo utiekli pred dravcami. Zdroj: iStockphoto.com

Približne polovica divokých koál v Queenslande je pritom infikovaná práve chlamýdiami, odhadujú vedci. Ich pôvod je zatiaľ neznámy, odborníci sa však domnievajú, že infikované jedince boli zrejme vystavené výkalom chorých oviec a hovädzieho dobytka. Medzi koalami sa potom infekcia šíri párením alebo prechádza z matky na dieťa. Chlamydióza, ktorá sa z prvotnej infekcie následne vyvinie, je pre koaly na rozdiel od ľudí smrteľne nebezpečná. „Koaly ochorejú tak intenzívne, že nedokážu liezť po stromoch, aby si zaobstarali potravu alebo utiekli pred dravcami. Samičky sa navyše môžu stať neplodnými,“ priblížil pre agentúru AP biológ Samuel Phillips, ktorý pomáhal s nastavením očkovacieho programu.

Nemôžu ich liečiť antibiotikami

Nakazené koaly zároveň nemôžu byť liečené antibiotikami. Mikróby v ich žalúdkoch majú totiž schopnosť neutralizovať toxíny v eukalyptových listoch, ktoré sú ich hlavným zdrojom potravy, a takisto aj niektoré lieky, takže na liečbu antibiotikami nereagujú.

Očkovanie zvierat žijúcich vo voľnej prírode je podľa informácií portálu ČT24 celkovo pomerne vzácne. V minulosti vedci zaočkovali napríklad tulene na Havajských ostrovoch a v Brazílii dostali očkovanie proti žltej chrípke opice druhu levíček zlatý.

Zdroje: AP, čt24

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky