Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Aureliu už aj o Aurelovi

VEDA NA DOSAH

Výstava Aurel Stodola – Majster techniky

Najrýchlejšie sa učíme experimentovaním a prostredníctvom vlastných zážitkov. Tie najzaujímavejšie javy v oblasti fyziky, chémie, biológie a iných prírodných a technických vied nájdu všetci nadšenci vedy a techniky v Zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave. Exponátov je tu dosť a takmer každý je treba osobne vyskúšať. Najnovšie môže návštevník v Aureliu preniknúť aj do tajov atómu, prúdenia kvapalín, či svetoznámej osobnosti Aurela Stodolu. Ešte skôr, ako sa tam vyberiete, prečítajte si niekoľko užitočných informácií.

Zákonitý pohyb vody

exponát s názvom Prietok vody (Rehau)Koncom roka 2018 pribudol v Aureliu jeden zložito vyzerajúci exponát s názvom Prietok vody (Rehau). Návštevník pri ňom môže zistiť, ako to skutočne je s pohybom vody cez rôzne priemery potrubí a ako sa dá aplikovať I. Kirchhoffov zákon na prúdenie kvapalín. Ten však vyjadruje jednoduchú zákonitosť, ktorá hovorí, že súčet prúdov vtekajúcich do uzla sa rovná súčtu prúdov vytekajúcich z uzla.

Interakcia začína otvorením alebo uzavretím niektorých z ventilov, ktorými návštevník nastavuje prietok vody cez jednotlivé vetvy. Celý proces sa spúšťa na ovládacom paneli a čaká sa na to, kým voda nestečie z hornej nádoby do spodnej. Po skončení uvidí priamo na paneli pretečené množstvo vody v jednotlivých vetvách za rovnaký čas, ktoré si môže porovnať a zanalyzovať. Prietok sa vyjadruje v kubických metroch za hodinu (m3/hod). Hodnotu bežne nachádzame napríklad na účte za spotrebovanú vodu.

Budúcnosť jadrovej energetiky

Svoje miesto si v Aureliu našiel aj exponát zameraný na oblasť jadrovej energetiky a mierové nukleárne technológie.

exponát zameraný na oblasť jadrovej energetiky a mierové nukleárne technológiePozostáva z interaktívnych panelov, prostredníctvom ktorých sa návštevník môže oboznámiť s princípmi fungovania jadrovej elektrárne, vykonať prehliadku elektrárne či pokúsiť sa zostaviť si vlastnú elektráreň. Jeho súčasťou sú aj interaktívne plazmové stoly s dotykovým displejom, na ktorých si možno zahrať viaceré digitálne náučné hry, vďaka ktorým bude nielen štiepenie atómu o niečo zrozumiteľnejšie.

Digitálny informačný priestor bol vytvorený v spolupráci s Federálnou agentúrou pre atómovú energiu Ruskej federácie Rosatom. „Jadrová energia je stabilným zdrojom čistej a bezpečnej energie. Je dôležité ukázať princípy fungovania jadrových elektrární, rozprávať sa o ich bezpečnostných systémoch a o tom, ako mierové využitie jadrovej energie pomáha chrániť životné prostredie. Sme radi, že sme sa stali súčasťou rozsiahlej informačnej expozície v Zážitkovom centre vedy Aurelium“, uviedla zástupkyňa spoločnosti Rosatom na Slovensku Ľubomíra Adlerová.

Či už ste fanúšikom jadrovej energie alebo čakáte, kým budú k dispozícii iné alternatívy, prehliadkou expozície sa môžete dozvedieť veľa nového.

Pocta Aurelovi Stodolovi, majstrovi techniky

Nie je tajomstvom, že názov centra vedy je odvodený od mena Aurela Stodolu, génia energetiky a otca parnej turbíny. Keďže v roku 2019 ubehne jubilejných 160. rokov od jeho narodenia, Aurelium si pre návštevníkov pripravilo výstavu o jeho renesančnej osobnosti.

Rodák z Liptovského Mikuláša sa narodil do doby plnej objavov. Okrem toho, že bol už za svojho života považovaný za „otca parných turbín“, mal aj nezvyčajný hudobný talent a bol vynikajúcim pedagógom. Dokonca bol profesorom Alberta Einsteina, ktorého známy citát „Dôležité je neprestať sa pýtať“ je mottom Zážitkového centra vedy Aurelium. Pomenovali po ňom aj vzdialenú planétku číslo 3981.

Viac o jeho živote a diele sa môžete dozvedieť:

Brožúra – Aurel Stodola – Majster techniky, CVTI SR

Otec parných a plynových turbín

výstava Aurel Stodola – Majster techniky

Všetky užitočné informácie nájdete na webovej stránke Zážitkového centra vedy AURELIUM

 

Spracovala: Lucia Královičová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky