Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Jedinečné stromy na Slovensku: Stromom roka 2023 je prastarý dub letný v Malackách

VEDA NA DOSAH

Svoj príbeh začal písať ešte pred príchodom šľachtického rodu Pálfiovcov, ktorí vybudovali priľahlý kaštieľ a park.

Dub letný (Quercus robur) v Zámockom parku v Malackách má viac ako 500 rokov. Foto: Martin Babarík

Dub letný (Quercus robur) v zámockom parku v Malackách má viac ako 500 rokov. Foto: Martin Babarík

V ankete Strom roka 2023 zvíťazil viac ako päťstoročný dub letný (Quercus robur), ktorý sa nachádza v zámockom parku v Malackách. Majestátny dub z konca stredoveku s rozľahlou korunou je koreňmi hlboko zapustený v zemi.

Dub letný (Quercus robur)
Vek: 500 a viac rokov
Obvod: 660 cm
Výška: 20,5 m
Šírka: 31 m
Lokalita: zámocký park v Malackách, okres Malacky, Bratislavský kraj
Anketa Strom roka 2023 – 1. miesto

Svoj príbeh začal písať ešte predtým, ako do Malaciek prišli Pálfiovci a vybudovali priľahlý kaštieľ a park, ktoré sú dnes národnými kultúrnymi pamiatkami.

Je jedným z posledných dvoch existujúcich exemplárov, ktoré boli spomedzi drevín nachádzajúcich sa v okolitých divokých lesoch začlenené do kompozície parku. Dnes slúži ako úkryt pre mnohé druhy živočíchov a hmyzu.

Spomaľte a započúvajte sa do šumu jeho listov, rozpovie vám príbehy nielen o významnom šľachtickom rode, ale aj o napoleonských vojskách, požiaroch a epidémiách dávnych čias.

Dub letný zo zámockého parku získal v ankete Strom roka 2023 4201 hlasov verejnosti a na jar bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka.

Tesne za ním sa s počtom hlasov 2966 umiestnil platan javorolistý zo Žiaru nad Hronom, ktorý rastie na nádvorí biskupského kaštieľa. Tretie miesto si s počtom hlasov 2112 vyslúžila borovica lesná zo Žiliny, ktorá rastie pri známej Paľovej búde. Na každého z víťazov čaká posúdenie a ošetrenie odborníkmi v hodnote 300 eur.

V novembri plánujú i verejnú výsadbu

Po štvrtý raz sa bude v rámci ankety konať aj verejná výsadba stromov. Naplánovaná je na neskorší november tohto roku. Participovať na nej budú dobrovoľníci z občianskeho združenia Kozel – Klub ochrancov zelene. Združenie čaká dosadba nových stromov v Čáčove (Senica) a Štefanovej (Vrbovce). V oboch prípadoch pôjde o doplnenie stromov do jednotlivých stromoradí, ktoré boli poškodené zverou. Za účasti dobrovoľníkov i širšej verejnosti bude spolu vysadených 15 narastených stromov.

„Stretávanie ľudí pri dobrovoľníckej aktivite a dobrej veci je v súčasnej spoločenskej situácii, ktorej neprehliadnuteľnou črtou je polarizácia, veľmi dôležité. Navyše tak okrem záchrany starých a cenných stromov môžeme v rámci ankety tiež prinavracať stromy tam, kde chýbajú,“ povedal Milan Hronec z Nadácie Ekopolis.

Poslaním ankety Strom roka, ktorej hlavným partnerom je Nadácia Slovenskej sporiteľne, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Zdroje: Kollár, D. a kol.: Stromy a ich príbehy. 1. vyd. Dajama, 2023., ekopolis.sk, FB Pállfyovský dub spomienok

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky