Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Stretli ste sa už so štvorcovými vlnami?

Andrea Fedorovičová

Krásny a nezvyčajný prírodný úkaz je podľa odborníkov nebezpečný pre plavcov, surfistov i lode.

Na prvý pohľad pôsobia elegantne a neškodne, sú však celkom nebezpečné. Zdroj: iStockphoto.com

Na prvý pohľad pôsobia elegantne a neškodne, sú však celkom nebezpečné. Zdroj: iStockphoto.com

Štvorcové alebo priečne vlny sú mriežky štvorcového tvaru, ktoré sa tvoria na hladine oceánu či mora. Nevznikajú vplyvom diania pod vodou. Za ich existenciu môžu zmeny vetra, príliv a odliv a vidno ich aj v situácii, keď sa v správnom uhle stretnú dve protiľahlé vlnobitia a odlišné vlnové systémy morí počas tropických búrok.

Tým, že vlny prichádzajú z protichodných smerov a pod rôznymi uhlami (vietor tlačí vlny jedným smerom, zatiaľ čo prúd sa pohybuje opačne), sa na hladine tvoria pôsobivé štvorcové obrazce pripomínajúce mriežku či šachovnicu. Objavia sa veľmi rýchlo a rovnako rýchlo aj miznú.

Štvorcové vlny pri pobreží. Zdroj: iStockphoto.com

Štvorcové vlny pri pobreží. Zdroj: @bookologic9/Instagram

Nebezpečné protichodné prúdy

Na prvý pohľad pôsobia elegantne a neškodne, ich nebezpečenstvo však tkvie v silných protichodných prúdoch. V oceánoch sa dokonca môžete stretnúť so štvorcovými vlnami vysokými až tri metre, ktoré sa označujú za biele steny. Ak ich zaznamenáte počas kúpania v mori, zamierte pre istotu k brehu, radia odborníci.

Štvorcové vlny na mori. Zdroj: @zbnikon/Instagram

Štvorcové vlny na mori. Zdroj: @zbnikon/Instagram

Nebezpečnejší než pre plavcov pri pobreží je tento úkaz pre surfistov či lode na otvorenom mori ďalej od pevniny. Lode sa totiž môžu vinou silných prúdov ľahko potopiť. Ako uviedol pred časom i magazín The Guardian, neúmerný počet nehôd na mori je podľa odborníkov spôsobený práve štvorcovými vlnami.

Štvorcové vlny sa vyskytujú v Atlantickom aj Tichom oceáne. Pomerne často ich pozorujú pri francúzskom ostrove Île de Ré, kde ich ľudia zvyknú sledovať z majákov či útesov.

Zdroje: Indie88FM, Facebook Kabinet Kuriozit, iflscience, The Guardian

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky