Ako jedna zo sto žien z celého sveta bude súčasťou medzinárodného projektu na Antarktíde.
Astrobiologička doktorka Michaela Musilová bude zrejme prvou ženou zo Slovenska, ktorá vystúpi na Mount Everest, a zároveň prvou Slovenkou, ktorá absolvuje výstupy na najvyššie vrchy svetadielov zlúčené pod projekt Koruna Zeme.
Projekt Astro Koruna Zeme
Projekt Astro Koruna Zeme je séria výskumno-vzdelávacích expedícií na najvyššie vrchy každého svetadielu v priebehu najbližších troch rokov. Prvým vrcholom, ktorý Michaela v rámci tohto projektu zdolala, bolo africké Kilimandžáro. Študovala tam dramaticky sa meniace životné prostredie a najmä organizmy, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach (takzvané extrémofily). Astrobiologička pozorovala, ako sa mení ekosystém národného parku s ubúdajúcimi ľadovcami, ktoré podľa jej zistení môžu úplne zmiznúť pre klimatickú zmenu už o desať rokov. Je to v súlade so správou Spojených národov z minulého roka, v ktorej životnosť ľadovcov odhadli na najviac 20 rokov.
Okrem tohto výskumu sa Michaela Musilová so svojím tímom venovala testovaniu rôznych technológií najmä amerických firiem v rámci niekoľkých medzinárodných spoluprác. Išlo napríklad o prístroj na rýchlu komunikáciu s blízkymi a prvou pomocou použitím satelitov alebo o metódy na praktickú sterilizáciu vody v extrémnych podmienkach.
Dôležitou súčasťou projektu Astro Koruna Zeme sú vzdelávacie a popularizačné aktivity. Medzi ne patrí spolupráca s austrálskou organizáciou STEM Punks, pri ktorej doktorka Musilová merala vlhkosť pôdy a svetelné znečistenie počas celej expedície. Školy a deti z rôznych končín sveta sa mohli zapojiť do projektu a porovnávať merania: údaje od doktorky Michaely Musilovej mohli porovnať s tými, ktoré vedia urobiť rovnakým spôsobom u seba doma.
Musilová pripravuje dokumentárny film
Cieľom týchto aktivít je zapojiť mladých ľudí do výskumných projektov a zvýšiť ich záujem nielen o vedu, ale najmä o našu planétu. Astrobiologička a marsonautka Michaela Musilová sa snaží upozorniť širokú verejnosť na to, aké závažné zmeny sa dejú vplyvom klimatickej krízy, aké krehké je naše životné prostredie a ako by sme sa oň mohli lepšie starať. Z expedície pripravuje dokumentárny film, ktorý bude hovoriť o týchto témach, ale aj o ľudskom znečistení prírody a o tom, čo môžeme spraviť, aby sme našej Zemi pomohli.
Pre slovenskú marsonautku Michaelu Musilovú projekt Astro Koruna Zeme určitým spôsobom predstavuje aj astronautický výcvik. Vykonávať výskum a viesť tím v náročných vysokohorských podmienkach jej pomôže zdokonaliť schopnosti, ktoré sú u astronautov žiadané. Ak všetko pôjde podľa jej plánov, získané skúsenosti mieni využiť v najbližších rokoch, keď sa bude hlásiť do astronautického výberu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
Plány do blízkej budúcnosti
Medzi budúce plány Michaely Musilovej patrí expedícia na Aconcaguu, najvyšší vrch Južnej Ameriky, a expedícia na Antarktídu v rámci projektu Homeward Bound. Ide o medzinárodný program, pre ktorý v roku 2020 vybrali doktorku Musilovú spomedzi sto žien z celého sveta. Cieľom projektu je celosvetovo spojiť líderky vo vede a výskume, ktoré budú spoločne riešiť dôležité problémy, napríklad klimatickú zmenu. Preto budúci rok navštívia Antarktídu, kde sa zamerajú na vplyv ľudského znečistenia planéty v jednom z najkrehkejších prostredí na svete. Michaela Musilová aktuálne zháňa partnerov a sponzorov oboch expedícií.
Marsonautka Musilová sa popri nových projektoch naďalej venuje vesmírnemu výskumu. Ide o spolupráce s úradom NASA, Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a o nové programy na simulované vesmírne misie. Nasledujúci rok bude vyučovať o vesmírnom výskume v Brazílii v rámci spolupráce s International Space University a Brazílskou vesmírnou agentúrou. Michaela Musilová nedávno pomáhala aj počas kritickej situácie na Havaji, kde pred niekoľkými týždňami vybuchla sopka Mauna Loa. Výskumná stanica HI-SEAS, ktorej bola donedávna riaditeľkou, bola v ohrození od dvoch veľkých tokov lávy. Stanicu našťastie prúdy minuli vo vzdialenosti menej než kilometer.
Doktorka Musilová sa stala aj súčasťou nového projektu Legacy – NFT (non-fungible token, nezameniteľný token) na Slovensku. Prvá kolekcia NFT v rámci tejto spolupráce bude vydaná na podporu jej projektu Astro Koruna Zeme.
Viac o Michaele Musilovej
Doktorka Michaela Musilová je astrobiologička, autorka a takzvaná analógová astronautka či marsonautka. Michaela viedla výskum spojený s vesmírom na inštitúciách po celom svete, ako je CalTech, University College London, University of Bristol či Chiba University (v Japonsku). Má existujúce spolupráce s agentúrami NASA a ESA a pracovala pre svetové observatóriá – londýnske a kanadsko-francúzsko-havajské.
Ako veliteľka posádky viedla vyše 30 simulovaných misií na Mars a Mesiac pod záštitou agentúr NASA a ESA a mnohých medzinárodných organizácií. Michaela bola niekoľko rokov riaditeľkou vesmírnej výskumnej stanice HI-SEAS na Havaji. Momentálne pôsobí ako hosťujúca profesorka na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a na International Space University, navyše je vedúcou výskumu vesmírnej technologickej firmy NEEDRONIX.
Medzi ocenenia, ktoré získala, patrí Emerging Space Leaders Grant, Women in Aerospace – Europe Young Professional Award a bola zaradená medzi 30 najtalentovanejších mladých Slovákov pod 30 rokov vo Forbes Slovensko.
Michaela pravidelne prednáša po celom svete, píše články pre Space.com a je spoluautorkou knihy o svojom živote s názvom Žena z Marsu.
Zdroj: TS Michaela Musilová
(JM)