Staňte sa súčasťou občianskej vedy a pridajte sa k projektu Vtáčia hodinka. Zažijete radosť z pozorovania vtákov a pomôžete aj ornitológom.
Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko pozýva všetkých milovníkov prírody a vtáctva, aby sa zúčastnili na druhom ročníku projektu Vtáčia hodinka, ktorý sa uskutoční od 10. do 12. januára 2025.
Ide o jedinečný projekt, ktorý umožňuje účastníkom zapojiť sa do sčítania vtáctva na zimných kŕmidlách. Všetci, ktorí sa zapoja, zároveň svojím dielom prispejú k vedeckému výskumu, ktorý je otvorený pre všetkých bez ohľadu na predchádzajúce skúsenosti.
Podobne sčítavajú vtáky aj inde na svete, a to v USA, Írsku, Holandsku, vo Veľkej Británii a v ďalších krajinách. Ornitológovia zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko pri sčítaní spolupracujú s kolegami z Bavorska, Rakúska a zo Švajčiarska, z Českej republiky a zo Srbska, čo im umožňuje porovnávať výsledky i cezhranične.
Čo je Vtáčia hodinka?
Vtáčia hodinka je program občianskej vedy, ktorý sleduje, aké druhy vtákov prilietajú k ľuďom na kŕmidlá počas zimy. Údaje získané z tohto projektu pomáhajú ornitológom lepšie pochopiť správanie a výskyt vtákov na Slovensku.
Vtáčia hodinka 2025
Túto zimu sa opäť môžete tešiť na Vtáčiu hodinku – sčítanie vtáctva na zimných kŕmidlách. Program občianskej vedy, do ktorého...
V minulom ročníku sa na projekte Vtáčia hodinka zúčastnilo 2 833 ľudí s celkovým počtom 73 886 pozorovaných vtákov. Účastníci okrem iného zaznamenali prítomnosť vzácnych chochláčov severských i papagája. Výsledky si môžete pozrieť TU.
Ako sa môžete zapojiť?
Je to jednoduché! Počas trvania projektu Vtáčia hodinka v termíne od piatka 10. januára do nedele 12. januára 2025 si zvolíte hodinu (čas, ktorý si zvolíte, závisí len od vás), počas ktorej budete sledovať jedno ľubovoľné kŕmidlo.
Vyberte si také miesto, kde radi strávite hodinu pozorovaním vtákov. Najlepšie je sledovať kŕmidlo pravidelne zásobené kvalitnou a rozmanitou stravou z tepla domova.
V tomto čase zaznamenávajte, ktoré druhy vtákov prilietajú a koľko jedincov z každého druhu ste videli naraz. Zaznamenané výsledky zapíšte online do formulára (https://vtaciahodinka.sk/formular/#/observe), ktorý sa nachádza na webovej stránke www.vtaciahodinka.sk. Na stránku môžete nahrať aj fotografie, ak sa vám operence podarí i odfotografovať.
Na čo si treba dať pozor?
Dôležité je, aby ste počas sčítania zostali na vybranom mieste – nesčítavajte na prechádzke. Zväčšili by ste tak územie, na ktorom sčítavate, a skreslili by ste tým výsledky. Navyše počas pohybu krajinou mnohokrát zaznamenáme iné druhy, než keď stojíme dlho na jednom mieste, čo by opäť ovplyvnilo výsledok.
Počítajte všetky vtáky – nielen tie na kŕmidle, ale aj vtáky v okolí alebo preletujúce. Pre správne vedecké výsledky je podstatné, aby ste žiadneho vtáka nezapočítali dvakrát. Pre každý druh preto zaznamenávajte najvyšší preukázateľný počet jedincov, ktorý sa objavil vo vašom zornom poli. Za každý pozorovaný druh zahláste len jedno číslo. Počty samcov, samíc či mláďat sa nerozlišujú. Pomocnú ruku pri sčítaní poskytuje záujemcom aj sekcia Časté otázky na stránke www.vtaciahodinka.sk.
Ako pomôcka vám môže poslúžiť videonávod Ako sa zúčastniť Ptačí hodinky od Českej spoločnosti ornitologickej (ČSO). Princíp sčítania Vtáčej hodinky organizovanej Slovenskou ornitologickou spoločnosťou//BirdLife Slovensko je rovnaký.
Ako rozoznať druhy vtákov?
Vtáčí svet je naozaj rozmanitý, čo je na ňom pekné a zaujímavé. Pre začiatočníkov preto nemusí byť jednoduché rozpoznať, ktorý jedinec pristál na kŕmidle či preletel okolo. I preto Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko pripravila pre účastníkov Vtáčej hodinky a všetkých „hobby” ornitológov materiály, ktoré môžu poslúžiť ako pomôcka pri určovaní druhov vtákov, a to nielen počas projektu Vtáčia hodinka, ale napríklad aj pri prechádzke prírodou.
Môžete si ich jednoducho stiahnuť, vytlačiť alebo prezerať na počítači alebo v telefóne.
Je dôležité prikrmovať vtáky v zime?
S príchodom zimy je pre vtáky čoraz ťažšie nájsť v prírode potravu. Koniec koncov to je aj dôvod, prečo na jeseň migrujúce druhy z nášho územia odlietajú na juh. Zimné prikrmovanie vtákov má zmysel, ak sa robí správne. Je nielen zdrojom potravy, no i dôležitých informácií.
„Sledovanie vtákov na kŕmidlách nám môže priniesť dôležité údaje o tom, ktoré druhy prilietajú k ľudským kŕmidlám a čo ich správanie a výskyt ovplyvňuje. Môže nám pomôcť odhaliť prítomnosť zimných návštevníkov zo severu, alebo, naopak, druhy, pre ktoré nie je bežné, že na zimu u nás zostávajú,“ priblížila Zuzana Paulo Lackovičová, koordinátorka Vtáčej hodinky zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.
Vtáčia hodinka prináša cenné údaje
Dôležité údaje získava Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko práve pomocou programu Vtáčia hodinka. „Z výsledkov vieme, že medzi najpočetnejšie druhy patrili v januári 2024 sýkorka veľká, vrabec domový a vrabec poľný. Ešte dôležitejšie je však porovnávanie medziročných rozdielov a následné zisťovanie trendov. Preto aj túto zimu pozývame ľudí, aby sčítavali s nami. Vtáčia hodinka funguje na princípe občianskej vedy, a preto čím viac údajov z rôznych lokalít získame, tým lepšie budeme vedieť zhodnotiť zmeny v správaní a zložení vtákov naprieč rokmi,“ vysvetľuje koordinátorka programu.
Každý účastník sa môže okrem toho, že prispeje k vedeckému výskumu, naučiť niečo o vtáčích stravníkoch. Strávi tiež príjemnú chvíľu pozorovaním vtáctva a môže vyhrať tematické ceny. Každý, kto sa zúčastní na Vtáčej hodinke, bude zaradený do losovania. Viac informácií a užitočné rady nájdete na webovej stránke www.vtaciahodinka.sk.
Zdroj: SOS/BirdLife Slovensko, www.vtaciahodinka.sk
(zh)