Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nezmeškajte televíznu premiéru filmu Písmená, ktoré tvoria svet

Tamara Leontievová

Záber z filmu Písmená, ktoré tvoria svet. Zdroj: CVTI SR

V utorok 14. apríla o 10.15 odvysiela RTVS na Dvojke dokument z dielne CVTI SR, ktorého autorom je Matej Pok. Film Písmená, ktoré tvoria svet natočil pre všetkých, ktorí už zabudli, čo tvorí podstatu sveta a chceli by si to pripomenúť.

Čo teda tvorí podstatu nášho sveta? Filozof by mohol polemizovať, no materialista by mal pripravenú jasnú odpoveď, podľa neho ho tvoria predsa chemické prvky. „Film má podtitul Nekonečný príbeh chemických prvkov. Nevytvoril som ho však ako učebnú pomôcku chémie pre žiakov ani pre odborníkov. Je pre ľudí, ktorí už na chémiu možno dávno zabudli, pretože od čias strednej školy a benzénového jadra s ňou prerušili kontakty,“ hovorí Matej Pok. 

S chémiou, samozrejme, v skutočnosti prerušiť kontakt nemôžeme, keďže je všade okolo nás. Pravdou však je, že pre časť z nás bola chémia v školských laviciach postrachom. „Film pripomína historické míľniky chémie, pristavuje sa pri kuriozitách. No najmä hľadá odpoveď na otázku, ktorú ľudstvo rieši odjakživa, teda otázku, z čoho sa skladá svet okolo nás,“ vysvetľuje režisér. 

Ako vizuálne vyjadriť niečo, čo nevidíme?

Chémia je pomerne abstraktná téma, prvky a ich väzby nie sú viditeľné. Napriek tomu, že spomínané benzénové jadro sme si do zošita kreslili takmer všetci, málokto si po rokoch pamätá, prečo to bolo dôležité. „Abstraktná téma chémie bola výzvou, je náročné sa snažiť vizualizovať niečo, čo nie je viditeľné. Najľahšou cestou je vtedy siahnuť po počítačovej animácii. Pri tvorbe tohto filmu som sa však rozhodol ísť inou cestou. Chcel som, aby diváci zapojili vlastnú fantáziu,“ hovorí režisér. 

Matej Pok však film nielen režíroval, bol aj kameramanom, strihačom a scenáristom. Vedeckým filmom sa navyše predtým vôbec nevenoval, takže ide o jeho prvotinu v tomto „žánri“. Samozrejme, osamelá práca na filme má svoje nevýhody, človek sa nemôže oprieť o tím a miestami môže byť náročné, ak je človek na všetko sám. „Na druhej strane som mal príležitosť sa do témy zahĺbiť oveľa viac, ako keď pracujem v kolektíve. Myslím, že takto vznikol možno subjektívnejší, ale zaujímavý výsledok,“ dodáva Matej. 

Film si môžete pozrieť v utorok, 14. apríla o 10.15 na Dvojke. Deň po televíznej premiére ho nájdete aj na YouTube CVTI SR.  

Kto je Matej Pok

Pochádza z Bratislavy, študoval filmovú produkciu na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Viac ako 10 rokov pracuje v slovenskom filmovom priemysle ako kameraman, asistent kamery a operátor pre farebné korekcie. Spolupracoval napríklad na celovečerných filmoch Trhlina, Piata loď, Čistič či televíznych projektoch ako 1890 (JOJ), Hudba made in Slovakia (RTVS), Česko Slovensko má talent (JOJ), Za sklom (JOJ). Momentálne pôsobí v Centre vedecko-technických informácií SR, kde má na starosti tvorbu audiovizuálneho obsahu.

(TL)
Zdroj: CVTI SR


CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky