Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Národné lesnícke centrum vo Zvolene opäť spúšťa projekt Les ukrytý v knihe

VEDA NA DOSAH

Žiaci, lesní pedagógovia a knižnice sa prepoja už po trinásty raz. Ústrednou témou aktuálneho ročníka projektu sú Tajomstvá lesa.

Projekt Les ukrytý v knihe sa na Slovensku bude konať už po trinásty raz. Zdroj: iStockphoto.com

Projekt Les ukrytý v knihe sa na Slovensku bude konať už po trinásty raz. Zdroj: iStockphoto.com

Prvý apríl je nielen Dňom vtákov, ale aj dňom, keď Národné lesnícke centrum vo Zvolene spúšťa celoslovenský projekt Les ukrytý v knihe. S cieľom zvýšiť čitateľskú a prírodovednú gramotnosť detí lesníci tento rok prepoja knižnice, školy a lesných pedagógov už po trinásty raz.

Témou aktuálneho ročníka projektu, ktorý sa uskutoční v dňoch od 1. apríla do 22. mája, sú Tajomstvá lesa.

Knižnice po celom Slovensku poskytnú v spomínanom období priestor detským čitateľom a čitateľkám a spolu s lesnými pedagógmi zo štátnych i neštátnych subjektov im pripravia aktivity. Žiaci základných škôl sa budú môcť dozvedieť viac o lese, získajú poznatky o lesnom ekosystéme a dozvedia sa, ako vznikajú knihy – od maličkého semienka cez strom až po vznik papiera a príbehov zapísaných v knihách.

Deti tak môžu hravou formou získať vzťah ku knihám a k čítaniu a súčasne si prehlbujú pozitívny vzťah k prírode.

Pedagógovia ich tentoraz prevedú lesom plným neprebádaných skrýš a záhad a budú s nimi hľadať odpovede na nasledujúce otázky: Prečo sú dutiny stromov vhodné pre lesné tvory? Kde sa ukrývajú zvieratá? Prečo je hlucháň hluchý? Kedy má zostať tajomstvo tajomstvom a kedy je dobré ho odhaliť?

S tajomstvom súvisia i hádanky, ktoré budú školáci vytvárať v rámci sprievodnej aktivity projektu – korešpondenčnej súťaže o „naj lesnú knihu“. Autori tých najoriginálnejších hádaniek budú ocenení spolu s najaktívnejšími knižnicami a najlepším lesným pedagógom na slávnostnom vyhodnotení projektu v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene 16. júna.

Zdroj: TS NLC

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky