Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Má dlhý úzky kmeň a listy, ktorými by ste sa mohli prikryť

Andrea Fedorovičová

Do zoznamu kurióznych stromov patrí aj Coccoloba gigantifolia. Jej druhový názov veľa napovie.

Coccoloba gigantifolia. Zdroj: Tree Weaver

Coccoloba gigantifolia. Zdroj: Tree Weaver

Coccoloba gigantifolia, druh kvitnúcej rastliny z čeľade kríčkovitých Polygonaceae, je endemitom povodia rieky Madeira v štátoch Amazonas a Rondônia v strednej a juhozápadnej brazílskej Amazónii. Na prvý pohľad sa podobá druhu Coccoloba mollis, no na rozdiel od neho má vo svojich plodných vetvách oveľa väčšie listy. Na ich nezvyčajnú veľkosť napokon odkazuje aj špecifické druhové meno stromu gigantifolia.

Coccoloba gigantifolia bežne siaha do výšky 15 metrov a jej listy môžu dorásť do dĺžky až 2,4 metra a šírky 1,4 metra. Po listoch gunery (Gunnera manicata) a lekna viktórie bolívijskej (Victoria boliviana) sú to tretie najväčšie známe listy, ktoré na vrchole hlavného kmeňa stromu tvoria ružicu.

Okrem veľkých listov možno strom od podobných druhov odlíšiť aj vďaka jeho dlhému tenkému kmeňu (zriedkavo je hrubší ako 7,6 centimetra) s priečnymi prstencami.

Prešli roky, kým strom opísali

Stromy po prvý raz pozorovali brazílski botanici z Národného ústavu pre výskum Amazónie (INPA) pri prieskume povodia rieky Madeira v Amazónii počas expedície v roku 1982.

V rámci nasledujúcich expedícií v osemdesiatych rokoch si vedci všimli viac jedincov rastliny. V tom čase však nedokázali určiť ich druh. Jednotlivé stromy totiž nemali časti potrebné na opis rastlinného druhu (kvety ani ovocie) a ich listy boli príliš veľké na to, aby ich dehydrovali, stlačili a preniesli späť do ústavu INPA. Zhotovili teda len niekoľko fotografií a urobili si poznámky.

Štyri roky nato expedícia na čele s botanikom Juanom Revillom našla sterilného jedinca Coccoloba gigantifolia s obrovskými listami neďaleko mesta Pôrto Velho v štáte Rondônia a spracovala snímky. Opäť však neodobrali zo stromu žiadnu vzorku.

Až po tom, čo sa v rokoch 1989 až 1993 v rámci niekoľkých expedícií v Národnej lesnej rezervácii Jamari našlo asi 14 jedincov tohto druhu, botanici v roku 1993 odobrali dva veľké listy zo stromu v štáte Rondônia, zarámovali ich a sprístupnili v ústave INPA verejnosti.

V roku 1995 opäť odfotografovali jedince Coccoloba gigantifolia, tentoraz na ceste spájajúcej mestečko Autazes s ľavým brehom rieky Madeira.

Až o desať rokov, v roku 2005, Rogério Gribel a Carlos Alberto Cid Ferreira zozbierali v oblasti blízko lesnej rezervácie Jamari zo stromu semienka a umierajúce kvety. Neboli však dostatočne kvalitné na opis rastlinného druhu, a tak semená zasiali v areáli ústavu INPA, vypestovali sadenice a čakali. Ich trpezlivosť priniesla ovocie o 13 rokov neskôr. Doslova.

Nový druh stromu Coccoloba gigantifolia napokon vedci definitívne klasifikovali v roku 2019 a rovno ho odporučili zaradiť do Červeného zoznamu ohrozených druhov. Oblasť, kde strom rastie, si totiž v ostatných rokoch prešla masívnym odlesňovaním. V regióne, kde sa vyskytuje, sa stále zvyšuje hladina vody, čo stromy priamo ohrozuje a vytvára na ne veľký tlak.

Ďalšie giganty rastlinnej ríše

K ďalším druhom s gigantickými listami patrí gunera (Gunnera manicata) a viktória bolívijská (Victoria boliviana).

Gunera z Južnej Ameriky

Gunnera manicata je pôvodom z Južnej Ameriky. Dorastá do značných rozmerov, jej listy dosahujú veľkosť až tri metre. Rastie vo vlhkých pôdach. Pestuje sa aj v Česku, kde sa využíva ako okrasná rastlina. Na zimu opadá.

Gunnera manicata. Zdroje: seeds-gallery.eu, záhradkovo.eu

Gunnera manicata. Zdroje: seeds-gallery.eu, záhradkovo.eu

Viktória bolívijská

Victoria boliviana je nový druh lekna rodu Victoria z čeľade Nymphaeaceae. Ide o najnovší opísaný druh rodu a jeho najväčší člen bol oficiálne identifikovaný v roku 2022.

Victoria boliviana. Zdroj: Kew Royal Botanic Gardens

Victoria boliviana. Zdroj: Kew Royal Botanic Gardens

V januári 2023 prekonal tento druh tri rekordy – je to najväčší druh lekna na svete, má najväčší list lekna na svete a najväčší nerozdelený list na svete, pričom posledné dva špecificky uznávajú exemplár pestovaný v roku 2012 v záhradách La Rinconada v Santa Cruz v Bolívii.

Bolívíjske lekno má v Guinessových svetových rekordoch hneď tri prvenstvá. Zdroj: Guyana, South America

Lekno má v Guinnessovej knihe rekordov hneď tri prvenstvá. Zdroj: Guyana, South America

Zdroje: Tree Weaver, Wikipedia (1,2,3)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky