Ide pravdepodobne o najhrubšiu a najstaršiu oskorušu na Slovensku. Na svojich potulkách ju vraj obdivoval aj samotný Ľudovít Štúr.
Pri jarných prechádzkach Modrou majte oči otvorené. Môžete totiž natrafiť na pravdepodobne najhrubšiu a najstaršiu oskorušu na Slovensku, dokonca možno i na svete. Doteraz najväčšia oskoruša, zmeraná vo Francúzsku, už nežije a odborníci predpokladajú, že ďalším kandidátom na svetové prvenstvo je práve táto modrianska.
Traduje sa, že ju na svojich potulkách obdivoval aj samotný Ľudovít Štúr.
Jarabina oskorušová (Sorbus domestica)
Vek: 400 rokov
Obvod kmeňa: 500 cm
Výška: 18 m
Kataster obce: Modra
Okres: Pezinok
Anketa Strom roka 2012 – 5. miesto
Tri modranské oskoruše rastú východne za mestskými hradbami vo vinohradoch nad Strednou odbornou školou vinársko-ovocinárskou v Modre. Už od spodnej časti vinice je vidno najväčší a najstarší exemplár, ktorý rastie priamo vo vinohrade. Ďalšie dva jedince stoja o niečo vyššie nad vinicou.
Chránené už vyše 20 rokov
Tri modrianske oskoruše vyhlásili za chránené už v roku 2003. Stromy sú svedkami života viacerých generácií a prežili historicky významné obdobia existencie Modry. Vydržali zmeny v parceláciách, vo vlastníckych vzťahoch i v spôsobe obhospodarovania okolitých pozemkov, a tak si nielen pre úctyhodný vek, ale aj pre ekologickú a krajinotvornú hodnotu zaslúžia náležitú ochranu.
Medzi jarabinami má výnimočné postavenie
Oskoruša má medzi jarabinami výnimočné postavenie. Z ovocných stromov sa dožíva najvyššieho veku a jeden dospelý strom máva až 500 kg ovocia.
Má chutné hruštičkovité plody žltočervenej farby s vysokým obsahom cukrov, ktoré sa používajú na výrobu marmelád, džúsov a muštov. Jej drevo patrí medzi najtvrdšie, vyrábali sa z neho vinárske lisy (z toho dôvodu ju i často sadili pri vinohradoch).
Zdroj: Kollár, D. a kol.: Stromy a ich príbehy. 1. vyd. Dajama, 2023.
(af)