Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vidieť znamená veriť. Na svete sú prvé mikroskopické snímky altermagnetizmu

VEDA NA DOSAH

Mikroskopické snímky predstavujú míľnik. Nadviaže na ne ďalší experimentálny výskum s prínosom aj pre oblasť IT technológií.

Zľava Libor Šmejkal z Univerzity Johannesa Gutenberga, Peter Wadley z Nottinghamskej univerzity, vedúci experimentálnej časti publikované práce, a Tomáš Jungwirth z Fyzikálneho ústavu AV ČR.

Zľava Libor Šmejkal z Univerzity Johannesa Gutenberga, Peter Wadley z Nottinghamskej univerzity, vedúci experimentálnej časti publikovanej práce, a Tomáš Jungwirth z Fyzikálneho ústavu AV ČR. Zdroj: AV ČR. FOTO: René Volfík, Fyzikálny ústav AV ČR

Vedci z Fyzikálneho ústavu Akadémie vied Českej republiky (AV ČR) zverejnili včera v časopise Nature prvé priame mikroskopické snímky magnetického usporiadania v altermagnete. Nadväzujú tak na publikáciu z počiatku tohto roka, keď v časopise Nature oznámili objav novej vetvy magnetickej rodiny, označovanej ako altermagnetická. Mikroskopické snímky predstavujú míľnik, na ktorý nadviaže ďalší experimentálny výskum. Článok sme uverejnili aj na portáli VEDA NA DOSAH.

Na snímkach spolupracovali výskumníci s vedcami z Nottinghamskej univerzity, zo synchrotrónových zariadení vo Veľkej Británii, Švédsku a Švajčiarsku a s Inštitútom Maxa Plancka a Univerzitou Johannesa Gutenberga v Nemecku.

„V aktuálnom článku ukazuje náš tím so spolupracovníkmi mikroskopické obrazy usporiadania striedajúcich sa severných a južných magnetických pólov v MnTe v reálnom priestore,“ uvádza Dominik Kriegner z Fyzikálneho ústavu AV ČR.

Ďalší dôkaz altermagnetizmu

Vedci tak priniesli ďalší dôkaz o altermagnetizme, tentoraz priamou mikroskopickou metódou, ktorá nadväzuje na predchádzajúci článok v časopise Nature. Ten opisoval spektroskopické merania kvantových energetických hladín v prototypickom altermagnetickom materiáli MnTe.

Použitá mikroskopia s vysokým rozlíšením je dostupná len na najmodernejších meracích zariadeniach na synchrotrónoch a okrem experimentálnych zručností vyžaduje prípravu vysokokvalitných vzoriek a detailné teoretické znalosti altermagnetizmu.

„Vynaložené úsilie sa však vyplatilo, pretože vidieť znamená veriť,“ uviedol Tomáš Jungwirth, vedúci koordinátor práce z Fyzikálneho ústavu AV ČR. Prezentované mikroskopické snímky predstavujú míľnik, ktorý by mal iniciovať rozsiahly experimentálny výskum altermagnetov, rovnako ako vývoj altermagnetických spintronických zariadení smerom k budúcim vysoko škálovateľným IT.

Nový svet pre IT technológie

Magnetizácia vo feromagnetoch ponúka rad fyzikálnych javov, ktoré sa používajú okrem iného na výrobu vstavaných pamäťových bitov v pokročilých integrovaných obvodoch. Táto takzvaná spintronická technológia je prvou v dejinách IT, ktorá dopĺňa polovodičové bity v procesorových čipoch. Altermagnetické spintronické zariadenia majú potenciál rádovo zvýšiť výkon a znížiť energetickú náročnosť súčasných IT technológií.

Pred samotnými experimentálnymi objavmi zverejnil od roku 2020 tím z Fyzikálneho ústavu AV ČR spolu so svojimi spolupracovníkmi sériu článkov teoreticky identifikujúcich a opisujúcich novú vetvu altermagnetických materiálov.

Okrem spintroniky upútala predpoveď altermagnetizmu pozornosť v mnohých odboroch fyziky kondenzovaných látok, pričom za posledné dva roky vedci z celého sveta zverejnili viac než päťsto štúdií nadväzujúcich na pôvodné práce tímu z Fyzikálneho ústavu AV ČR.

Zdroj: TS AV ČR

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky